Data modyfikacji:

Szum w uszach - przyczyny i leczenie

Autor: Zuzanna Pawlak

Czym właściwie jest szum w uszach? To wrażenie słyszenia dźwięku bez jego źródła w otoczeniu. Może on mieć postać szumienia, gwizdania, dzwonienia lub piszczenia. Obecność takich szumów usznych jest często powodem do niepokoju, czy słusznie? Sprawdź.

Dzwonienie w uszach – kogo to dotyczy?

Przede wszystkim należy wiedzieć, że szukanie przyczyny szumu w uchu jest trudne, ponieważ ciężko znaleźć wiarygodne badanie mierzące czy rejestrujące te dźwięki. Zazwyczaj do lekarza zgłaszają się osoby, u których szumy trwają długo, miesiące, a nawet lata lub wtedy gdy pojawi się nagły, głośny szum. Ocenia się, że poważne schorzenia mogą dotyczyć nawet połowy tej grupySzumy uszne występują najczęściej u osób starszych i częściej są spotykane u mężczyzn niż u kobiet. Mogą jednak pojawić się w każdym wieku, nawet u dzieci. Szumy uszne można podzielić na obiektywne, czyli takie, w których źródło dźwięku znajduję się wewnątrz ciała i nie tylko zgłaszający może je usłyszeć, oraz subiektywne, gdzie źródła rzeczywistego dźwięku nie ma. Szumy obiektywne występują rzadko, a ich przyczyny są bardzo różne. Znacznie częściej występują szumy subiektywne. Większość ludzi doświadczyła w swoim życiu szumu w uchu wywołanego dużym hałasem, wtedy jednak powinien on minąć po maksymalnie kilkunastu minutach. U wielu osób z prawidłowym słuchem szum w uszach pojawia się podczas przebywania w idealnej ciszy. Kiedy jednak szum w uchu nie mija, koniecznie trzeba zgłosić się do lekarza. Co może wywołać takie dźwięki?

Szumy w uszach – przyczyny

Przyczyny występowania szumów usznych są bardzo różne. Od zapalenia ucha środkowego aż do chorób nowotworowych. Wśród dolegliwości wywołujących szum w uchach znajdują się:

  • wysiękowe zapalenie ucha środkowego
  • głuchota starcza
  • przebywanie w hałasie - może to być ostry uraz akustyczny (jednorazowe narażenie na dźwięki o poziomie powyżej 130 dB) lub przewlekły uraz akustyczny (wieloletnie narażenie na dźwięki o poziomie około 80-85 dB)
  • urazy głowy i kręgosłupa szyjnego, uszkodzenie stawu żuchwowego
  • zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych
  • leki uszkadzające słuch (tzw. leki ototoksyczne): aspiryna, niektóre leki przeciwbólowe, antybiotyki aminoglikozydowe, leki stosowane w chemioterapii
  • otoskleroza, choroba unieruchamiajaca kosteczki słuchowe i pogarszająca słuch
  • nadczynność tarczycy
  • zaleganie woskowiny w uchu, ubijanie woskowiny patyczkiem do czyszczenia ucha
  • ciała obce w uchu, np. owady
  • alkohol
  • przyczyny psychogenne
  • inne rzadkie choroby takie jak choroba Meniere'a, stwardnienie rozsiane
  • Nawet do 70% osób, które zgłaszają szumy uszne ma towarzyszący im niedosłuch, co wskazuje na uszkodzenie komórek słuchowych.

    Szum w uszach – przyczyny ze strony układu krążenia

    Niekiedy szumom w uszach towarzyszy uczucie tętnienia, zazwyczaj zrównane z rytmem serca. Najczęściej jest to objaw chorób naczyń. Nie wolno ich nigdy lekceważyć i zawsze trzeba zgłaszać je lekarzowi. Tego typu szumy są wynikiem niedociśnienia i nadciśnienia tętniczego, a także nieprawidłowych połączeń między naczyniami krwionośnymi. Są to przetoki tętniczo-żylne i tętniczo-tętnicze. Mogą być one wrodzone lub powstawać w czasie życia człowieka po urazach czy też infekcjach. Inne przyczyny ze strony naczyń krwionośnych to ich zwężenia, najczęściej występujące u starszych osób z miażdżycą tętnic szyjnych. Jest to objaw bardzo groźnej choroby mogącej prowadzić do zawału lub udaru. Taki szum jest obecny zwykle tylko w jednym uchu. Wywołuje go krew przepływająca przez wąskie naczynie. Te dolegliwości może też spowodować guz na szyi czy krwiak po uderzeniu.

    Szum w uchu a nowotwór

    Przyczyny szumu w uszach to niekiedy niebezpieczne zmiany w uchu i wewnątrz czaszki. Nowotwory, które mogą wywoływać szumy i dzwonienie w uszach to guzy ucha środkowego, których najczęstszym objawem jest pulsujący, zgodny z tętnem szum. Mogą one też powodować niedosłuch i uczucie pełności w uchu, rzadziej zawroty głowy, zaburzenia równowagi. Także zmianom nowotworowym nerwu słuchowego – nerwiakom, towarzyszą szumy uszne. Są one ciągłe, najczęściej z jednej strony – tam gdzie znajduje się guz. Wraz z nimi występują zaburzenia słuchu. Nerwiaki mogą występować obustronnie. W takim wypadku należy pamiętać o tym, że może to być związane z genetycznie dziedziczoną mutacją i taka osoba musi być dokładnie obserwowana i diagnozowana przez lekarzy. Nie tylko nowotwory dotyczące samego ucha wywołują szumy uszne. Mogą je powodować również guzy mózgu. Zwiększając ciśnienie wewnątrz czaszki wywołują tętniące szumy, dlatego otolaryngolog diagnozujący szum uszny może skierować cię do neurologa.

    Szum w uszach – leczenie

    AkusTone spray do higieny uszu 15 ml - 11,90 zł

    Jednak nie każdy rodzaj szumu usznego można wyleczyć konkretnym sposobem. Szczególnie trudne jest to, gdy nie udaje się ustalić przyczyny szumu. W takich sytuacjach można stosować różne leki. Koszt tych leków to przeważnie 20-40 zł za opakowanie. Są one dostępne wyłącznie na receptę. Receptę na nie może przepisać lekarz otolaryngolog. Nie każdy szum uszny można leczyć w ten sposób. Do tych preparatów należą:

  • rozszerzające naczynia krwionośne
  • leki przeciwdrgawkowe, stosowane w tym przypadku u pacjentów, którzy nie chorują na padaczkę
  • Bardzo skuteczną, terapią w leczeniu szumów usznych bez możliwej do wykrycia przyczyny jest metoda habituacji. Jej skuteczność jest oceniana nawet na 80%. Jej celem jest przede wszystkim zmniejszenie znaczenia, jakie przypisuje szumom usznym osoba je odczuwająca. Polega ona na wspólnym (lekarz – pacjent) omawianiu wyników badań, przekazaniu przez lekarza pacjentowi dokładnej wiedzy na temat jego dolegliwości i treningu z zastosowaniem dźwięku, dzięki któremu próbuje się zmniejszyć kontrast pomiędzy otoczeniem, a szumami. Zaleca się także unikanie ciszy. Terapia ta trwa długo, od 1,5 roku do 2 lat i nie usuwa przyczyny szumu w uszach. Znacząco jednak poprawia jakość życia u osoby ze stałym szumem usznym.

    Grejpfrut, a leki. Czy sok z grejpfruta może zabić?

    Grejpfrut, a leki. Lista leków, które mogą zaszkodzić w połączeniu z owocem

    2022-12-28
    Sięgasz po ukochane cytrusy i myślisz – samo zdrowie. Tymczasem okazuje się, że łącząc niektóre owoce z lekami możemy sobie poważnie zaszkodzić. Świadomość na temat bezpiecznego zestawiania żywności z przyjmowanymi farmaceutykami jest niezbędna, aby uniknąć niepożądanych konsekwencji zdrowotnych. Sprawdź, jakie reakcje zachodzą między grejpfrutem a lekami, jakie stosujesz.
    materace

    Materac zdrowotny dla osób z problemami kręgosłupa. Jaki wybrać?

    2021-09-01
    Dzięki specjalistycznemu materacowi nie tylko zadbasz o kondycję swojego kręgosłupa, ale w końcu będziesz wypoczęty i pełen siły. Sprawdź!
    żeń-szeń właściwości

    Żeń-szeń. Właściwości i przeciwwskazania

    2019-09-09
    Poprawia pamięć, łagodzi stres, a do tego może być stosowany jako naturalny lek na obniżone libido… Mowa oczywiście o żeń-szeniu, którego cenne właściwości doceniono już tysiące lat temu. W ostatniej dekadzie ta azjatycka roślina zdobyła ogromną popularność w Polsce. Sprawdź, czym jest żeń-szeń, jakie są przeciwwskazania do jego przyjmowania i jak działa.
    cholesterol jak obniżyć

    Cholesterol - jak obniżyć? Domowe sposoby i dieta

    2019-09-03
    Zdrowa dieta to podstawa leczenia wysokiego poziomu cholesterolu we krwi, ale co to tak naprawdę znaczy „zdrowa”? Chcesz wiedzieć co jeść mając wysoki cholesterol i jak obniżyć cholesterol bez leków? Przeczytaj.
    dynia

    Pestki z dyni - dlaczego warto je jeść? Wartości odżywcze pestek z dyni

    2019-08-27
    Pestki dyni są niewielkie, ale zawierają mnóstwo wartościowych właściwości odżywczych. Ich działanie może być niezwykle pomocne, dowiedz się więcej!
    uśmiech

    Ranking wybielających past do zębów

    2019-08-26
    Aby zęby prezentowały się idealnie w szerokim uśmiechu, muszą być białe. Sprawdź nasz ranking past wybielających, które pomogą ci odzyskać biel uśmiechu.