Data modyfikacji:

Szkarlatyna u dzieci – objawy

Autor: Zuzanna Pawlak

Niepokoi cię wysypka i gorączka u twojego dziecka? To objawy wielu chorób wieku dziecięcego. Poznaj charakterystyczne cechy szkarlatyny i upewnij się, co dolega twojemu maluchowi.

Szkarlatyna – co to takiego?

Szkarlatyna, inaczej płonica, jest chorobą zakaźną wywoływaną przez bakterię Streptococcus pyogenes (paciorkowca z grupy A) produkujące toksynę erytrogenną. Ten gatunek bakterii wywołuje również tzw. anginę paciorkowcową. Przebieg zakażenia jest ostry, rozwija się szybko. Dotyczy górnych dróg oddechowych, pojawia się charakterystyczna wysypka i wysoka gorączka. Pierwsze objawy pojawiają się w okresie od 1 do 7 dni od kontaktu z osobą chorą lub nosicielem.

Szkarlatyna u dzieci

Płonica jest jedną z typowych chorób wieku dziecięcego. Najczęściej chorują dzieci w wieku 5-15 lat, czyli w okresie przedszkolnym i szkolnym. U maluszków poniżej 3. roku życia jest ona rzadkością. Dziecko może zarazić się od innej osoby chorej na szkarlatynę lub anginę paciorkowcową, a także od zdrowego człowieka, który jest nosicielem bakterii. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową (gdy inne chore dziecko kaszle lub kicha na twojego malucha) oraz przez kontakt ze śliną, znajdującą się np. na zabawkach, jedzeniu czy rączkach. Nie zapominaj, że gdy twoje dziecko jest chore, również może zarazić inne dzieci.

Szkarlatyna – typowe objawy

Szkarlatyna u dzieci rozpoczyna się gwałtownie. Występuje u nich wysoka gorączka z dreszczami, złe samopoczucie i często również wymioty. Poznaj typowe objawy szkarlatyny.

Gorączka i dreszcze

Występują od początku choroby. Temperatura sięga nawet 39-40 stopni Celsjusza. Po około 2 dniach stopniowo się obniża.

Termometr elektroniczny Microlife - 12,99 zł

Ból głowy i złe samopoczucie

Również dolegają dziecku od początku choroby.

Wysypka drobnoplamista

Ma wygląd drobnych różowych plamek, jakby ktoś pokłuł skórę ostrą szczotką. Pojawia się najczęściej po 24 godzinach od pierwszych objawów, choć może wystąpić już na samym początku choroby. Pokryte wysypką są: tułów, pośladki, kończyny i twarz (oprócz trójkąta od nosa do brody – pozostaje bez plamek). Najbardziej intensywna jest w tych miejscach, które są ogrzane – zgięcia łokci, pośladki, boczne części tułowia. W zgięciach łokci i kolan mogą pojawić się czerwone linie, spowodowane łamliwością naczyń krwionośnych. Cała skóra dziecka jest sucha i szorstka. Ustępuje po kilku dniach (do około tygodnia od początku choroby).

Obłożony język

Charakterystycznym dla szkarlatyny objawem jest język pokryty białym nalotem. Język oczyszcza się z nalotu od brzegów, co następuje po 2-3 dniach. Odsłonięta powierzchnia jest żywoczerwona, a brodawki językowe wydatne (język malinowy). Język może boleć w przypadku konktaktu z ciepłymi płynami czy jedzeniem.

Ból gardła

Objawy ze strony gardła i migdałków mogą przypominać anginę paciorkowcową. Pojawiająca się wysypka to dla ciebie znak, że to szkarlatyna.

Powiększenie węzłów chłonnych

Dotyczy głównie węzłów chłonnych znajdujących się na szyi. Są powiększone obustronnie i bolą przy dotykaniu.

Łuszczenie skóry

Po ustąpieniu wysypki charakterystycznym objawem szkarlatyny jest płatowe złuszczanie się skóry głównie na stopach i dłoniach.

Objawy szkarlatyny o ciężkim przebiegu

W dzisiejszych czasach przebieg szkarlatyny jest najczęściej łagodny. Jednak zdarzają się przypadki, kiedy objawy są bardziej nasilone. Obecnie śmiertelość w przebiegu płonicy ocenia się na niecały 1% przypadków. Mimo tego warto wiedzieć, co szczególnie powinno cię zaniepokoić i skłonić do szybkiego kontaktu z lekarzem. W takiej sytuacji dziecko może mieć następujące objawy:

  • wysoka temperatura, która nie spada po podaniu leków przeciwgorączkowych
  • zażółcenie skóry
  • powiększenie wątroby i śledziony
  • zapalenie stawów
  • nasilona wysypka na całym ciele
  • obrzęk tkanki podskórnej
  • utrata przytomności
  • znaczne osłabienie
  • Komplet pościeli bawełnianej dla dzieci - 58,00 zł

    Szkarlatyna – leczenie

    Bardzo ważne jest, aby zgłosić się do lekarza pediatry lub rodzinnego, gdy tylko wystąpią pierwsze objawy choroby. Należy też izolować dziecko od rodzeństwa. Konieczne jest podanie dziecku antybiotyku, który nie tylko złagodzi przebieg choroby, ale też uchroni twoją pociechę przed groźnymi powikłaniami. Chory jest nadal zakaźny do 24 godzin od zastosowania odpowiedniego leczenia antybiotykiem. Stosowanym z wyboru lekiem jest penicylina, ktorą dziecko powinno przyjmować przez 10-14 dni. Jeśli twoje dziecko jest uczulone na penicyliny, pamiętaj, aby zawsze powiedzieć o tym lekarzowi. W takim wypadku pediatra przepisze antybiotyk z innej grupy – makrolid. Dodatkowo w celu zbicia gorączki należy podać dziecku leki przeciwgorączkowe. A gdy jego stan się pogarsza lub gorączka nie spada po podaniu leków, zawsze szukaj pomocy lekarskiej.

    Powikłania szkarlatyny

    Na szczęście obecnie powikłania płonicy występują bardzo rzadko. Pomimo tego warto wiedzieć, że jest takie ryzyko i w przypadku ponownego pogorszenia samopoczucia u dziecka, wystąpienia gorączki czy innych niepokojących cię objawów, koniecznie zgłoś się ponownie do lekarza. Do powikłań szkarlatyny zaliczamy:

  • zapalenie węzłów chłonnych
  • zapalenie ucha środkowego
  • zapalenie stawów
  • kłębuszkowe zapalenie nerek
  • zapalenie mięśnia sercowego i wsierdzia
  • Grejpfrut, a leki. Czy sok z grejpfruta może zabić?

    Grejpfrut, a leki. Lista leków, które mogą zaszkodzić w połączeniu z owocem

    2022-12-28
    Sięgasz po ukochane cytrusy i myślisz – samo zdrowie. Tymczasem okazuje się, że łącząc niektóre owoce z lekami możemy sobie poważnie zaszkodzić. Świadomość na temat bezpiecznego zestawiania żywności z przyjmowanymi farmaceutykami jest niezbędna, aby uniknąć niepożądanych konsekwencji zdrowotnych. Sprawdź, jakie reakcje zachodzą między grejpfrutem a lekami, jakie stosujesz.
    materace

    Materac zdrowotny dla osób z problemami kręgosłupa. Jaki wybrać?

    2021-09-01
    Dzięki specjalistycznemu materacowi nie tylko zadbasz o kondycję swojego kręgosłupa, ale w końcu będziesz wypoczęty i pełen siły. Sprawdź!
    żeń-szeń właściwości

    Żeń-szeń. Właściwości i przeciwwskazania

    2019-09-09
    Poprawia pamięć, łagodzi stres, a do tego może być stosowany jako naturalny lek na obniżone libido… Mowa oczywiście o żeń-szeniu, którego cenne właściwości doceniono już tysiące lat temu. W ostatniej dekadzie ta azjatycka roślina zdobyła ogromną popularność w Polsce. Sprawdź, czym jest żeń-szeń, jakie są przeciwwskazania do jego przyjmowania i jak działa.
    cholesterol jak obniżyć

    Cholesterol - jak obniżyć? Domowe sposoby i dieta

    2019-09-03
    Zdrowa dieta to podstawa leczenia wysokiego poziomu cholesterolu we krwi, ale co to tak naprawdę znaczy „zdrowa”? Chcesz wiedzieć co jeść mając wysoki cholesterol i jak obniżyć cholesterol bez leków? Przeczytaj.
    dynia

    Pestki z dyni - dlaczego warto je jeść? Wartości odżywcze pestek z dyni

    2019-08-27
    Pestki dyni są niewielkie, ale zawierają mnóstwo wartościowych właściwości odżywczych. Ich działanie może być niezwykle pomocne, dowiedz się więcej!
    uśmiech

    Ranking wybielających past do zębów

    2019-08-26
    Aby zęby prezentowały się idealnie w szerokim uśmiechu, muszą być białe. Sprawdź nasz ranking past wybielających, które pomogą ci odzyskać biel uśmiechu.