Data modyfikacji:

Sucha skóra głowy: jak ją nawilżyć? Sposoby na przesuszony skalp

Przesuszona skóra głowy to częsty problem. Dbanie o wygląd jest wskazane, jednak stosowanie niektórych kosmetyków może wpływać negatywnie na kondycję skalpu. Jak nawilżyć skórę głowy? Czy istnieją skuteczne domowe sposoby na swędzenie skóry głowy? Kiedy należy się udać z tym problemem do lekarza? Podpowiadamy w niniejszym artykule.

sucha skora glowy

Skalp, skalp głowy – co oznaczają te pojęcia?

Zanim przejdziemy do tego, co przyczynia się do suchej skóry głowy oraz jak nawilżyć skórę głowy, warto wyjaśnić pojęcie skalp głowy. Większości słowo „skalp” może się kojarzyć z westernami i obrządkiem stosowanym przez Indian. Zdzierali oni skórę głowy wrogów razem z włosami i traktowali jako trofeum. W dzisiejszych czasach pojęcie skalp jest nadal używane, jednak w zupełnie innym kontekście. Jest to potoczna nazwa skóry głowy.

Sucha skóra głowy – jakie mogą być przyczyny?

Niestety u wielu z nas skalp jest nadmiernie przesuszony, co stanowi niemały dyskomfort. Jakie są tego przyczyny? Zwykle wina leży po stronie:

  • alergii – na nikiel, PPD, SLS lub glikol propylenowy;
  • chorób dermatologicznych, takich jak np. atopowe zapalenie skóry lub łuszczyca; 
  • chorób ogólnoustrojowych, takich jak np. cukrzyca, niedoczynność tarczycy lub przewlekła niewydolność nerek; 
  • ekspozycji na nadmierny stres; 
  • ekspozycji na niekorzystne czynniki zewnętrzne, np. zanieczyszczenia obecne w powietrzu, mróz, wiatr lub promieniowanie słoneczne; 
  • nieodpowiedniej pielęgnacji skalpu głowy – stosowaniu zbyt dużej ilości kosmetyków, które podrażniają skórę głowy, przegrzewanie skóry czapkami; • nieodpowiedniej stylizacji włosów – np. zbyt częstym farbowaniu włosów produktami z amoniakiem lub regularnym suszeniu gorącym powietrzem; 
  • uszkodzeń bariery hydrolipidowej skóry;
  • uwarunkowanych genetycznie problemów związanych z funkcjonowaniem gruczołów łojotokowych; 
  • zakażenia grzybiczego, np. grzybami z rodzaju Malassezia; 
  • źle zbilansowanej diety (ubogiej w witaminy, tłuszcze nienasycone i minerały) i braku wystarczającego nawodnienia organizmu.

Przesuszona skóra głowy to także efekt starzenia się organizmu. Problem ten jest dość częsty u kobiet w okresie menopauzalnym. Jak widać, istnieje całkiem sporo czynników, które mogą wywoływać dolegliwość!

Sucha skóra głowy – strupki, łupież – to nie jedyne charakterystyczne objawy

Sucha skóra głowy może objawiać na różne sposoby. Charakterystyczne oznaki przesuszonego skalpu to między innymi: pieczenie, zaczerwienienie, a także swędzące strupki. Inny powszechnie występujący symptom to tzw. łupież kosmetyczny, czyli łuszczenie się naskórka. Charakterystyczne „płatki” łupieżu można zaobserwować na ramionach i barkach, w szczególności na ciemnych ubraniach.

Jak nawilżyć skórę głowy?

Nadmiernie sucha skóra głowy to problem, którego nie należy bagatelizować. Jeśli wystąpiły objawy przesuszonego skalpu, wskazane jest, aby niezwłocznie zmodyfikować zasady pielęgnacji skóry głowy. Kurację można przeprowadzić przy pomocy ogólnodostępnych preparatów do nawilżania skóry głowy lub wykorzystując domowe sposoby. A gdy one nie pomogą, warto zasięgnąć porady specjalisty.

Poznaj produkty, których działanie polega na nawilżaniu skóry głowy

Podstawowe zasady nawilżania skóry głowy to:

  • kremowanie – w drogeriach i aptekach nie brakuje produktów, które są dedykowane przesuszonej skórze głowy. Dermokosmetyki zostały opracowane tak, aby przywrócić skórze jędrność i nawilżenie. W ich składzie można znaleźć takie drogocenne substancje, jak np. olej z soi, olej z wiesiołka, kwas hialuronowy, witamina E czy też izoflawony sojowe; 
  • mycie skóry głowy łagodnymi preparatami – w obliczu problemu, jakim jest przesuszony skalp, warto wymienić dotychczas stosowane kosmetyki na szampon do suchej i swędzącej skóry głowy. Tego typu preparaty nie posiadają w swoim składzie sztucznych komponentów i co za tym idzie, nie podrażniają; 
  • olejowanie – szampon na suchą skórę głowy to nie jedyne, w co warto się wyposażyć. Wskazane jest także regularne olejowanie. Zabieg można przeprowadzać zarówno na sucho, jak i na mokro; 
  • stosowanie maseczek – poza szamponem do suchej skóry głowy i olejkami warto zakupić także specjalne nawilżające maseczki, np. na bazie kwasu hialuronowego. Ich użycie zapewni natychmiastowe nawilżenie i co za tym idzie, ulgę.

Domowe sposoby na swędzenie skóry głowy

Co jeszcze można zrobić? Jak nawilżyć skórę głowy? Poza kupowaniem produktów przeznaczonych do pielęgnacji skalpu można skorzystać także z domowych sposobów na swędzenie skóry głowy, takich jak np. zastosowanie odżywki z cytryny i jogurtu naturalnego. Oba produkty mają bardzo dobroczynne działanie, ponieważ wykazują one właściwości antybakteryjne i antygrzybiczne. Inne domowe sposoby na strupki na głowie wywołane nadmiernym przesuszeniem skóry to:

  • nałożenie żelu lub soku z aloesu na skórę głowy; 
  • spryskanie głowy roztworem wody i octu jabłkowego (w proporcjach 1:1); 
  • wysmarowanie skalpu roztworem z olejku herbacianego i oliwy.

Wyżej wymienione produkty działają kojąco, przywracają odpowiednie pH skóry, a także przeciwdziałają bakteriom.

Profesjonalne zabiegi oczyszczające skalp głowy

Przesuszonej skórze głowy z pewnością pomogą profesjonalne zabiegi oczyszczające. Jeśli domowe sposoby nie działają, warto udać się do trychologa i wykonać u niego peeling skalpu. Zabieg pozwoli pozbyć się zrogowaciałego naskórka, przywróci także naturalną florę bakteryjną, dla większej skuteczności warto go regularnie powtarzać. Na miejscu można zwykle kupić również profesjonalne kosmetyki do pielęgnacji suchej skóry głowy.

Sucha skóra głowy – profilaktyka

Jak uniknąć problemów związanych z przesuszoną skórą głowy? Najważniejsze jest, aby:

  • odpowiednio pielęgnować skalp poprzez regularne nawilżanie; 
  • zmienić kosmetyki na takie, które nie podrażniają skóry głowy oraz nie powodują jej przesuszenia (wolne od alkoholu, SLS, SLES, a także sztucznych konserwantów i barwników). W szczególności do nadmiernie suchej skóry głowy polecane są emolienty.

Niestety odpowiednia pielęgnacja nie zawsze jest wystarczająca. Osoby, których cera jest wrażliwa i skłonna do podrażnień, muszą zwracać uwagę także na inne aspekty. Kluczowe jest:

  • chronienie skalpu przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi – zarówno zimą, jak i latem; 
  • dokładne spłukiwanie szamponu i odżywki używanych do mycia włosów; 
  • unikanie fryzur, które osłabiają kondycję włosów i skóry głowy – niewskazane są np. ciasne kucyki; 
  • unikanie zabiegów, które nadmiernie przesuszają skalp – należy do nich np. farbowanie włosów lub stosowanie suszarki, prostownicy i lokówki; 
  • zadbanie o odpowiednie nawilżenie powietrza w domu i w miejscu pracy.

Przesuszona skóra głowy – kiedy udać się do lekarza?

Jeśli pomimo zastosowania się do powyższych rad, problem z suchą skórą głowy nadal występuje, warto udać się do lekarza, który specjalizuje się w chorobach skóry, czyli dermatologa. Specjalista zidentyfikuje przyczyny dolegliwości i zaproponuje odpowiednie leczenie. Konieczne mogą być zarówno leki podawane miejscowo, np. płukanki na bazie mocznika, jak i doustne, np. preparaty przeciwgrzybicze. Zastosowanie się do zaleceń lekarskich powinno pomóc uporać się z dolegliwością.

Zdjęcie: look_studio/Envato Elements