Data publikacji:

Domowe wybielanie zębów: jakie są sposoby na białe zęby w domu? Poradnik

Zastanawiasz się, jak wybielić zęby w domu? Poznaj kilka sprawdzonych porad, które sprawią, że twoje zęby staną się bielsze. Dowiedz się, jak przygotować się do wybielania zębów w zaciszu domowym i w gabinecie stomatologicznym.
domowe wybielanie zębów

Dlaczego mam żółte zęby? Od czego zależy kolor zębów?

Barwa zębów zależy od wielu czynników. W wielu przypadkach wpływ mają na nią produkty, które jesz, ale także to, jak dbasz o higienę jamy ustnej. Kolor zębów to także kwestia genetyczna. Niektórzy po prostu z natury mają nieco ciemniejsze, żółtawobrązowe zęby i jest to jak najbardziej prawidłowe.

Naturalny kolor zębów wcale nie jest śnieżnobiały. Jest on raczej żółtawy, brązowawy lub żółtobrązowy. Co więcej, kolor zębów zmienia się w trakcie życia. Wpływ ma na to oczywiście to, co pijesz i jesz, ale także środowisko, w którym żyjesz, twoja codzienna higiena jamy ustnej, to, czy przyjmujesz jakieś leki, to, czy palisz oraz czy na coś chorujesz.

Wybielanie zębów w domu – co stosować?

  • Paski wybielające
  • Wybielający płyn do płukania jamy ustnej
  • Nakładki wybielające
  • Pasty wybielające
  • Wybielające nici dentystyczne

Żółte zęby? Domowe sposoby na wybielenie zębów a bezpieczeństwo

Zanim przejdziesz do krótkiego poradnika, w którym znajdziesz proste i sprawdzone sposoby na białe zęby, musisz wiedzieć, że to, co znajdziesz w internecie na innych stronach, nie zawsze jest bezpieczne. Stosowanie wody utlenionej w sposób nieprawidłowy może spowodować poparzenie dziąseł lub co gorsza, przełyku, a stosowanie sody oczyszczonej na słabe zęby może skutkować uszkodzeniem szkliwa.

To, co możesz dostać w drogeriach i aptekach, nie zawsze jest bezpieczne w stosowaniu, jeśli masz ubytki, słabe szkliwo, nadwrażliwość zębów i dziąseł lub inne choroby zębów i przyzębia. Dlatego przed użyciem koniecznie zapoznaj się z ulotką dołączoną do opakowania.

Najlepsze, co możesz dla siebie zrobić, jeśli masz słabe zęby, skłonne do próchnicy, kruszenia się, na których odkłada się kamień nazębny lub które mają nieregularną powierzchnię czy niejednolity kolor, to konsultacja ze specjalistą, czyli dentystą, który w swojej ofercie ma wybielanie zębów. Stomatolog w pierwszej kolejności upewni się, czy zęby można w tej chwili wybielać. Być może zęby należy najpierw wyleczyć, np. z próchnicy.

Pamiętaj! Zdrowe zęby wcale nie muszą być białe, jak z reklamy.

Domowe sposoby na białe zęby:

  • skórka pomarańczy lub cytryny – czy wiesz, że skórkę po cytrusach możesz także wykorzystać do domowego zabiegu wybielania zębów? Wystarczy, że taką umytą wcześniej skórkę będziesz pocierać zęby regularnie. Pamiętaj, by używać tylko cytrusów z biohodowli, do których produkcji nie używano chemikaliów. Nie stosuj tego sposobu, jeśli masz nadwrażliwe na kwaśne produkty zęby, ponieważ może to przynieść więcej szkody niż pożytku;
  • pasta z cytryny i soli – zmieszaj kilka kropel cytryny z łyżeczką soli kuchennej i wmasuj przygotowaną mieszankę na powierzchni zębów. Powtarzaj ten proces 1-2 razy dziennie. Różnicę powinnaś zauważyć po kilku tygodniach. Nie stosuj tego sposobu, jeśli jesteś w trakcie leczenia zębów lub przyzębia lub jeśli twoje zęby są nadwrażliwe;
  • płukanka z octem jabłkowym – rozcieńcz łyżkę octu jabłkowego ze 100 ml wody i płucz jamę ustną za pomocą takiej mikstury przez 5 minut codziennie. Kwas octowy, który jest składnikiem produktu, działa także przeciwbakteryjnie, dlatego regularne używanie takiej domowej płukanki to bardzo dobry pomysł, jeśli borykasz się z nawracającą próchnicą lub zapaleniem dziąseł;
  • pasta z węglem aktywnym – zmieszaj węgiel aktywny z wodą lub z łyżką oleju (np. kokosowego) i tak przygotowaną pastę nałóż na powierzchnię zębów za pomocą szczoteczki. Szczotkuj delikatnie powierzchnię zębów. Uwaga! Ta metoda nie jest dla osób, które borykają się z nadwrażliwością zębów i dziąseł lub mają słabe szkliwo.

Wybielająca pasta do zębów – działa?

W sklepach, aptekach (także tych internetowych) znajdziesz wiele past do zębów o działaniu wybielającym. Można je podzielić na dwie grupy. Pierwsza to pasty, które mechanicznie oczyszczają powierzchnię zębów. W takiej paście znajdują się granulki, które mechanicznie usuwają osad. Druga grupa to pasty wybielające chemicznie. Zawierają one substancje, które rozpuszczają osad nazębny. Takie pasty wybielające działają, ale nie możesz oczekiwać, że po ich stosowaniu zęby staną się śnieżnobiałe. Stosując pastę regularnie, możesz oczekiwać, że zęby będą o 1-2 tony jaśniejsze.

Wybielanie zębów u dentysty – cena

To wszystko zależy od sposobu wybielania, który dobiera specjalista w zależności od twoich preferencji oraz stanu twoich zębów. Stomatolog może zaproponować wybielanie za pomocą lampy, lasera lub specjalnych, spersonalizowanych nakładek. Dobrym pomysłem jest także wybielanie regeneracyjne, które nie tylko sprawi, że zęby będą bielsze, ale także zregeneruje uszkodzone szkliwo. Koszt wybielania zębów u dentysty to około 1200-2500 zł w zależności od danej metody.

Jak przygotować zęby do wybielania?

Najlepsze, co możesz zrobić, to udać się do swojego dentysty na przegląd zębów. Specjalista wyleczy potencjalną próchnicę, da ci wskazówki dotyczące lepszej higieny jamy ustnej i doradzi w kwestii wybielania zębów. Pierwszym krokiem, niezależnie od tego, czy chcesz wybielać zęby w domu, czy w gabinecie stomatologicznym, jest dokładne oczyszczenie zębów. Chodzi tutaj także o ściągnięcie kamienia nazębnego, które musi przeprowadzić stomatolog. Już po ściągnięciu samego kamienia zęby będą na pewno wyglądały na bielsze.
W celu jeszcze lepszej pielęgnacji zębów, lekarz może zaproponować ściąganie kamienia z piaskowaniem. To pozwoli na jeszcze lepsze oczyszczenie powierzchni zębów.

Jeśli z jakichś powodów nie możesz lub nie chcesz udać się do specjalisty na konsultację i chcesz spróbować domowych sposobów wybielania zębów, wypróbuj w pierwszej kolejności płukankę z octem jabłkowym i sposób ze skórką cytrynową.