Data publikacji:

Seler naciowy – właściwości, działanie, stosowanie

Dieta każdego człowieka powinna być zdrowa i zbilansowana. Dlatego też nie powinno w niej zabraknąć selera naciowego, który nie tylko dobrze smakuje, ale jest też niskokaloryczny. Doskonale sprawdzi się dla osób na diecie, które w bezpieczny sposób chcą pozbyć się dodatkowych kilogramów. Czas więc poznać jego właściwości.
Seler naciowy
Seler naciowy jest niezwykle zdrowy. Dlatego też powinien być częścią zbilansowanej i zdrowej diety. Warto wiedzieć, że choć łodyga składa się aż w 95% z wody, to jednak poza właściwościami nawadniającymi ma też sporo składników odżywczych. Pomyślcie tylko, że łodyga selera naciowego zapewnia aż 25% dziennego zapotrzebowania na witaminę K. To warzywo jest też bogate w witaminę A, a także kwas foliowy oraz potas.
Oczywiście to nadal nie wszystko, bo w selerze naciowym znajdują się także witaminy z grupy B, wapń, magnez czy mangan. Nie można nie wspomnieć, że seler jest dobrym źródłem błonnika pokarmowego i z tego też powodu reguluje proces trawienia, a przy tym zapobiega zaparciom. Regularne spożywanie selera naciowego zapobiega procesowi przedwczesnego starzenia się, a wręcz go opóźnia. A do tego zmniejsza ryzyko chorób przewlekłych. A to wszystko dzięki temu, iż seler naciowy jest bogaty w przeciwutleniacze.
Niewątpliwie powinien być spożywany nie tylko przez osoby będące na diecie. To obowiązkowy składnik zbilansowanej diety, który zawiera naturalne substancje, pozytywnie działające na pracę całego organizmu, a przy tym obniżające ciśnienie krwi. Udowodniono także, że zawarta w selerze kwercetyna, a także flawonoidy zwalczają stany zapalne i to nie tylko te ostre, ale i przewlekłe, a dzięki temu zmniejsza się ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera. Nie można zapominać, że choć seler naciowy nie zapobiega chorobom nowotworowym, to jednak zmniejsza w znaczący sposób ich ryzyko. Wynika to z faktu, że zawiera duże ilości właśnie kwercetyny, którą organizm wykorzystuje do zabijania dysfunkcyjnych komórek.

Seler naciowy – jedź dla zdrowia i pięknej skóry

Cukrzyca coraz częściej traktowana jest jako choroba cywilizacyjna. Jest to w pełni zrozumiałe, wszak z roku na rok rośnie liczba osób na nią chorujących i niestety także obniża się średnia wieku. Za taki stan rzeczy w dużej mierze odpowiada nadwaga, otyłość i nieprawidłowa dieta. Dlatego każdy powinien dokonać zmiany w swoim sposobie żywienia i wprowadzić do diety seler naciowy, który ma tak duże właściwości prozdrowotne. Otóż regularne spożywanie selera naciowego obniża poziom cukru we krwi i to nawet u osób starszych. Jednocześnie jedzenie tego warzywa obniża ryzyko zaćmy, retinopatii czy neuropatii.
Seler naciowy powinny spożywać nawet kobiety w ciąży czy planujące ciąże. Wynika to z faktu, że jest on świetnym źródłem dobrze przyswajalnego kwasu foliowego, a dzięki temu zmniejsza ryzyko wystąpienia wad wrodzonych płodu, takich jak wady serca. Można wręcz pokusić się o stwierdzenie, że wszystkie kobiety w wieku rozrodczym powinny spożywać seler, choć tak naprawdę każdy powinien go regularnie jadać nie tylko dla zdrowia czy utrzymania prawidłowej masy ciała, ale też dla urody, wszak opóźnia on proces starzenia się, ale też doskonale nawilża skórę i sprawia, że jest ona gładka i jędrna, a zmarszczki są mniej widoczne. Seler naciowy dobrze też działa na włosy. Sprawia, że stają one mocniejsze, ale też bardziej nawilżone.

Stosowanie selera naciowego

Seler naciowy powinien być częścią zbilansowanej diety. Warto regularnie go jadać, tym bardziej że można go po prostu chrupać, ale też podawać w wersji zblanszowanej czy też lekko podgotowany. Można go dodawać do sałatek, choć świetnie smakuje jako przekąska na surowo. Seler naciowy ma także dobry smak i świetnie gasi pragnienie.
Warto jadać go dla zdrowia i urody, ale też by zmniejszyć ryzyko wielu chorób, choćby nowotworowych, chorób wątroby czy też zaburzeń reumatycznych. Trzeba też wiedzieć, że codzienne jadanie selera zmniejsza ryzyko powstawania kamieni nerkowych czy niedrożności dróg moczowych. Jadanie selera dobrze działa na żołądek i zmniejsza odruch wymiotny.
Można go zajadać czy dodawać do soków, gdy macie gorączkę czy jesteście przeziębieni. Zaleca się spożywanie tego warzywa przez osoby zmagające się z astmą oskrzelową. Pamiętajcie jeszcze, aby wybierać seler, który ma mocne i wyprostowane łodygi. Liście powinny być kruche w kolorze od bladego do jasnozielonego. W żadnym wypadku nie należy wybierać selera, którego liście są zwiędnięte bądź też pokryte plamami.
Zwróćcie jeszcze uwagę na to, jak go przygotowujecie. Otóż tutaj należy pamiętać, że najlepiej jeść seler naciowy na świeżo, a więc bez obróbki cieplnej, bądź też z bardzo małą obróbką. Dzięki temu zawiera on najwięcej witamin i dobrze przyswajalnych składników odżywczych. Pamiętajcie jeszcze, że seler ma najwięcej potasu czy wapnia właśnie w liściach. Jest też doskonałym źródłem witaminy C.

Seler naciowy – pielęgnacja

Seler naciowy możecie po prostu zakupić w sklepie czy na targu, ale możecie go także uprawiać. Nie jest to wcale bardzo trudne. Na pewno zaletą jest fakt, że świetnie rośnie właśnie w polskim klimacie. Oczywiście trzeba wiedzieć, że w przeciwieństwie do korzenia selera, ten naciowy wymaga większej wilgotności powietrza. Należy go uprawiać w ciepłej, ale i zasobnej glebie.
Nie zaleca się sadzenia rośliny na glebach, w których wcześniej był uprawiany seler korzeniowy. Trzeba też pomyśleć o wyborze odpowiednich nawozów. Na pewno doskonale sprawdzą się nawozy potasowe, ale i azotowe. W bardzo ciepłe i suche dni nie można zapominać o regularnym podlewaniu. Jeżeli zastanawiacie się, jaka jest najpopularniejsza metoda uprawy, to odpowiedź na to pytanie brzmi: jest to wysiew nasion bądź też produkcja rozsady. Rzecz jasna, można zdecydować się na zakup gotowych sadzonek.
Seler naciowy jest uznawany za jedno z najbardziej wartościowych warzyw. dlatego też warto jeść go codziennie. Można podawać go jako dodatek do sałatek czy surówek, ale obłędnie smakuje też smoothie na bazie selera naciowego.
Zdjęcie: lightzone/Envato Elements
Autor: Redakcja Ceneo