Data modyfikacji:

Problemy z tarczycą - pierwsze objawy

Autor: Marcin Szewczyk

Kołatanie serca, rozdrażnienia, gwałtowne chudnięcie i tycie, łamliwe wypadające włosy. To tylko niektóre objawy świadczące o problemach z tarczycą.

Tarczyca to niewielki gruczoł znajdujący się na szyi tuż poniżej krtani. To on pilnuje, aby w naszym organizmie wszystko działało sprawnie, kontroluje metabolizm całego organizmu. Tarczyca wychwytuje z pożywienia i powietrza niezbędny jod, gromadzi go i przetwarza na tyroksynę (T4) i trójjodotyroksynę (T3) – hormony, od których zależy praca wątroby, mięśni, nerek, mózgu oraz układu chłonnego.

Większość osób zaczyna się bacznie przyglądać swojej tarczycy, kiedy na szyi pojawiają się zgrubienia, czyli wole. Należy jednak pamiętać, że to nie jedyny objaw świadczący o tym, że z tym narządem jest coś nie tak.

Chora tarczyca może wydzielać zbyt dużo hormonów (mówimy wtedy o nadczynności tarczycy) lub też produkować ich zbyt mało (niedoczynność tarczycy).

Nadczynność tarczycy (hipertyreoza)

Zbyt dużo hormonów to również przyspieszenie produkcji energii w organizmie, przez co chory jest pobudzony ruchowo, ręce mu drżą, skarży się na kołatanie serca, ma problemy z koncentracją i nie może usiedzieć w jednym miejscu. Często dochodzą do tego problemy ze snem – chory cierpi na bezsenność, a jeśli już uda mu się zasnąć, to jego sen płytki, nie dający odpoczynku. Do tego osoby cierpiące na nadczynność tarczycy czują się ciągle głodni i – mimo wzmożonego apetytu – nie tyją, tylko gwałtownie tyją. Pojawiają się też uderzenia gorąca, zaczerwienia skóry oraz problemy z włosami i paznokciami (stają się cienkie i łamliwe). Jedną z przyczyn nadczynności tarczycy jest również choroba Gravesa-Basedowa. Jej cechami charakterystycznymi są wytrzeszcz, bolesność gałek ocznych, obrzęk powiek, łzawienie, zaczerwienienie spojówek, a czasami nawet podwójne widzenie.

Niedoczynność tarczycy

Przy niedoczynności tarczycy we krwi jest zbyt mało hormonów tarczycy, serce bije wolniej, spada szybkość przemiany materii. Chorzy łatwo tyją, choć niewiele jedzą. Jest im ciągle zimno, są senne, pojawiają się problemy z koncentracją, a głos zmienia barwę na niższą, z lekką chrypką. Niedobór hormonów tarczycy odbija się również  na kondycji skóry. Staje się ona sucha, zrogowaciała, blada i zimna. Także włosy stają się łamliwe i łatwo wypadają. U kobiet nieleczona niedoczynność może być przyczyną niepłodności, nieprawidłowego przebiegu ciąży, a nawet poronień. Leczenie polega na przyjmowaniu syntetycznych odpowiedników jej hormonów.

Jakie badania wykonać?

Najprościej sprawdzić poziom hormonów TSH i fT4 we krwi. Często jednak przy chorobach tarczycy stężenie tych hormonów może być prawidłowe. W tarczycy mogą bowiem tworzyć się guzki, które wykryje dopiero USG.

Ważnym jest, aby nie lekceważyć pierwszych objawów problemów z tarczycą. Jeśli podejrzewamy, że nie funkcjonuje ona prawidłowo, powinniśmy udać się do lekarza. Szczególnie powinny o nią troszczyć się osoby, w których rodzinie pojawiały się choroby tarczycy - skłonność do niektórych chorób tarczycy, a zwłaszcza nowotworów, jest bowiem dziedziczna.

Grejpfrut, a leki. Czy sok z grejpfruta może zabić?

Grejpfrut, a leki. Lista leków, które mogą zaszkodzić w połączeniu z owocem

2022-12-28
Sięgasz po ukochane cytrusy i myślisz – samo zdrowie. Tymczasem okazuje się, że łącząc niektóre owoce z lekami możemy sobie poważnie zaszkodzić. Świadomość na temat bezpiecznego zestawiania żywności z przyjmowanymi farmaceutykami jest niezbędna, aby uniknąć niepożądanych konsekwencji zdrowotnych. Sprawdź, jakie reakcje zachodzą między grejpfrutem a lekami, jakie stosujesz.
materace

Materac zdrowotny dla osób z problemami kręgosłupa. Jaki wybrać?

2021-09-01
Dzięki specjalistycznemu materacowi nie tylko zadbasz o kondycję swojego kręgosłupa, ale w końcu będziesz wypoczęty i pełen siły. Sprawdź!
żeń-szeń właściwości

Żeń-szeń. Właściwości i przeciwwskazania

2019-09-09
Poprawia pamięć, łagodzi stres, a do tego może być stosowany jako naturalny lek na obniżone libido… Mowa oczywiście o żeń-szeniu, którego cenne właściwości doceniono już tysiące lat temu. W ostatniej dekadzie ta azjatycka roślina zdobyła ogromną popularność w Polsce. Sprawdź, czym jest żeń-szeń, jakie są przeciwwskazania do jego przyjmowania i jak działa.
cholesterol jak obniżyć

Cholesterol - jak obniżyć? Domowe sposoby i dieta

2019-09-03
Zdrowa dieta to podstawa leczenia wysokiego poziomu cholesterolu we krwi, ale co to tak naprawdę znaczy „zdrowa”? Chcesz wiedzieć co jeść mając wysoki cholesterol i jak obniżyć cholesterol bez leków? Przeczytaj.
dynia

Pestki z dyni - dlaczego warto je jeść? Wartości odżywcze pestek z dyni

2019-08-27
Pestki dyni są niewielkie, ale zawierają mnóstwo wartościowych właściwości odżywczych. Ich działanie może być niezwykle pomocne, dowiedz się więcej!
uśmiech

Ranking wybielających past do zębów

2019-08-26
Aby zęby prezentowały się idealnie w szerokim uśmiechu, muszą być białe. Sprawdź nasz ranking past wybielających, które pomogą ci odzyskać biel uśmiechu.