Data modyfikacji:

Prawidłowa postawa – jak siedzieć przy biurku?

Autor: Zuzanna Pawlak

Wakacje się kończą i już niewiele czasu zostało do początku roku szkolnego. Dla uczniów oznacza to kilka godzin w ławce szkolnej i jeszcze kilka podczas odrabiania  lekcji przy biurku. Upewnij się, że twoje dziecko, spędzając dużą część dnia w pozycji siedzącej, nie będzie szkodzić swojemu kręgosłupowi.

Postawa – co to takiego?

Postawą nazywane jest swobodne ukształtowanie ciała w pozycji stojącej. Różni się ona w zależności od wieku i płci, a także stanu zdrowia. Zależy głównie od ukształtowania kręgosłupa, ale też ułożenia kończyn, głowy, miednicy i barków. Prawidłowa postawa ciała charakteryzuje się minimalnym napięciem układu mięśniowego i nerwowego przy odpowiedniej stabilności. Umożliwia właściwe działanie całego organizmu, także wszystkich organów wewnętrznych i pozwala na prawidłowy rozwój dziecka.

Zdrowy kręgosłup przy biurku

Naukę najlepiej rozpocząć od nauki zdrowego siedzenia. Czyli jakiego? Takiego, w którym dziecko nie będzie nadwyrężało swojego kręgosłupa podczas długich godzin spędzonych na krześle.

Wiek wczesnoszkolny to czas, w którym szczególnie często pojawiają się u dziecka wady postawy. Wyrobienie prawidłowych nawyków już u pierwszoklasisty jest bardzo ważne. W ten sposób możesz ustrzec swoje dziecko przed bólem pleców i skrzywieniem kręgosłupa.

Prawidłowa postawa przy biurku to:

  • Proste plecy – Twoje dziecko nie powinno się garbić ani dyndać nogami nad ziemią. Dlatego wysokość biurka i krzesła powinna być odpowiednio dobrana do wzrostu malucha. W domu sprawdzą się meble z regulowaną wysokością. To pomoże ci zaoszczędzić sobie konieczności kupowania co roku nowych, aby nadążyć za rosnącą pociechą.

  • Stopy oparte o ziemię – Dziecko musi być w stanie całymi stopami oprzeć się o podłogę. Najlepiej sprawdzi się krzesło z regulowaną wysokością lub odpowiednio dobrany podnóżek.
  • Kolana ugięte pod kątem 90 stopni
  • Oparty odcinek lędźwiowy i piersiowy dolny – Dobierz krzesło, które zapewni dziecku oparcie w tych miejscach kręgosłupa. Ewentualnie podeprzyj plecy poduszką.
  • Przedramiona oparte na biurku – Swobodnie oparte i ugięte pod kątem 90 stopni w łokciach kończyny górne, a także łokcie wystające poza blat to prawidłowe ułożenie rąk. Sprawdź, czy twoje dziecko nie unosi barków do góry, może to oznaczać, że biurko jest zbyt wysokie.
  • Głowa lekko pochylona nad stołem – Zadbaj o to, aby odległość oczu od długopisu wynosiła około 30-35 cm. Dzieko nie powinno być zgarbione i wyraźnie pochylone nad zeszytem.
  • Wady postawy u dzieci

    Dzieci w wieku szkolnym są narażone na wykształcenie się wad postawy ze względu na zmiany w ich trybie życia. Przestawienie się na wielogodzinne siedzenie, noszenie ciężkiego tornistra, stres związany z nowym miejscem. Aby postawa ciała była prawidłowa, konieczny jest właściwie ukształtowany układ kostno-więzadłowy, rozwinięty w odpowiednim stopniu układ mięśniowy i właściwie działający układ nerwowy. Wada, która nie będzie korygowana pociąga za sobą kolejne i dalatego bardzo ważne jest jak najszybsze i konsekwentne działanie.

    Do wad kręgosłupa występujących często u dzieci w wieku szkolnym należą:

  • Skolioza – Jest to boczne skrzywienie kręgosłupa. Prawidłowy kręgosłup nie powinien być wygięty w bok. Dlatego każdy brak symetrii i wygięcia na boki powinny rodzica zaniepokoić.
  • Plecy okrągłe – Pogłębienie fizjologicznej kifozy piersiowej. Ta wada polega na nadmiernym wygięciu pleców do tyłu. Głowa i barki są wysunięte do przodu. Wada ta może czasem utrudniać oddychanie.
  • Plecy wklęsłe – Jest to pogłębienie fizjologicznie występującej lordozy lędźwiowej. Kręgosłup jest nadmiernie wygięty ku przodowi. Dziecko z taką wadą ma wypięty do przodu brzuszek i wystające pośladki.
  • Plecy okrągło-wklęsłe – To sytuacja, gdy dochodzi do połączenia obu wyżej wymienionych wad. Lordoza lędźwiowa i kifoza piersiowa są nadmiernie pogłębione. Dziecko wypycha brzuszek, pochyla barki i głowę do przodu, a także garbi plecy w odcinku piersiowym.
  • Plecy płaskie – Ta wada powstaje, gdy dochodzi do spłaszczenia lub całkowitego pozbawienia kręgosłupa fizjologicznych wygięć. Obecność kifoz i lordoz umożliwia amortyzację. Gdy ich brakuje, dochodzi do przeciążeń i zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa.
  • Pozostałe wady postawy dotyczą przede wszystkim kończyn dolnych, głównie kolan i stopy. Jeśli zauważysz, że postawa twojego dziecka staje się nieprawidłowa, jak najszybciej zgłoś się do lekarza. Pediatra lub lekarz rodzinny pomoże ci zdecydować czy konieczna jest wizyta u ortopedy.

    Chroń swoje dziecko przed wadami postawy

    Prawidłowy sposób siedzenia to tylko jedno z zachowań, które może ustrzec twoje dziecko przed wadą postawy. Pozostałe z nich to:

  • Aktywność fizyczna – Na odpowiednie ukształtowanie postawy wpływ mają mięśnie. Muszą być na tyle silne, by zdołać utrzymać ciało w odpowiedniej pozycji przez cały dzień. Bardzo ważne jest, by dziecko wzmacniało mięśnie brzucha, grzbietu i pośladków. Nie zwalniaj swojego malucha z lekcji wychowania fizycznego, jeśli nie jest to konieczne. Przedyskutuj z ortopedą i nauczycielem, jakie ćwiczenia może wykonywać twoje dziecko, jeśli ma wadę postawy. Dodatkowo zapisz je na basen lub gimnastykę korekcyjną, co pomoże rozwijać odpowiednie grupy mięśni.

  • Odpowiednie odżywianie – Dobrze zbilansowana dieta, dostarczająca wszystkich składników odżywczych jest bardzo ważna. Właściwa dawka witamin i minerałów da twojemu dziecku energię i wzmocni jego mięśnie oraz kości. Odpowiednia dieta jest ważna także jako profilaktyka otyłości.
  • Przebywanie na świeżym powietrzu – Ogranicz czas, który twoje dziecko spędza, siedząc. Chodźcie na spacery, bawcie się wspólnie. Spróbuj zorganizować czas zabawy i odpoczynku tak, aby kręgosłup dziecka odpoczywał od siedzenia.
  • Grejpfrut, a leki. Czy sok z grejpfruta może zabić?

    Grejpfrut, a leki. Lista leków, które mogą zaszkodzić w połączeniu z owocem

    2022-12-28
    Sięgasz po ukochane cytrusy i myślisz – samo zdrowie. Tymczasem okazuje się, że łącząc niektóre owoce z lekami możemy sobie poważnie zaszkodzić. Świadomość na temat bezpiecznego zestawiania żywności z przyjmowanymi farmaceutykami jest niezbędna, aby uniknąć niepożądanych konsekwencji zdrowotnych. Sprawdź, jakie reakcje zachodzą między grejpfrutem a lekami, jakie stosujesz.
    materace

    Materac zdrowotny dla osób z problemami kręgosłupa. Jaki wybrać?

    2021-09-01
    Dzięki specjalistycznemu materacowi nie tylko zadbasz o kondycję swojego kręgosłupa, ale w końcu będziesz wypoczęty i pełen siły. Sprawdź!
    żeń-szeń właściwości

    Żeń-szeń. Właściwości i przeciwwskazania

    2019-09-09
    Poprawia pamięć, łagodzi stres, a do tego może być stosowany jako naturalny lek na obniżone libido… Mowa oczywiście o żeń-szeniu, którego cenne właściwości doceniono już tysiące lat temu. W ostatniej dekadzie ta azjatycka roślina zdobyła ogromną popularność w Polsce. Sprawdź, czym jest żeń-szeń, jakie są przeciwwskazania do jego przyjmowania i jak działa.
    cholesterol jak obniżyć

    Cholesterol - jak obniżyć? Domowe sposoby i dieta

    2019-09-03
    Zdrowa dieta to podstawa leczenia wysokiego poziomu cholesterolu we krwi, ale co to tak naprawdę znaczy „zdrowa”? Chcesz wiedzieć co jeść mając wysoki cholesterol i jak obniżyć cholesterol bez leków? Przeczytaj.
    dynia

    Pestki z dyni - dlaczego warto je jeść? Wartości odżywcze pestek z dyni

    2019-08-27
    Pestki dyni są niewielkie, ale zawierają mnóstwo wartościowych właściwości odżywczych. Ich działanie może być niezwykle pomocne, dowiedz się więcej!
    uśmiech

    Ranking wybielających past do zębów

    2019-08-26
    Aby zęby prezentowały się idealnie w szerokim uśmiechu, muszą być białe. Sprawdź nasz ranking past wybielających, które pomogą ci odzyskać biel uśmiechu.