Data modyfikacji:

Polipy nosa – przyczyny, objawy i leczenie

Autor: Zuzanna Pawlak

Stale męczy cię katar i zatkany nos? Zastanawiasz się, co może być tego przyczyną? Dowiedz się, jakie są objawy polipów nosa i jak sobie z nimi poradzić.

Czym jest polip w nosie?

Polipem nazywamy uwypuklony fragment błony śluzowej. Są okrągłe, miękkie, najczęściej żółto-szare i nie bolą. Obrzęknięta błona śluzowa wystaje ze ścian przewodów nosowych i zatyka nos. Dlatego osoby, które mają polipy w nosie, skarżą się na niedrożność i utrudnione oddychanie przez nos. Zmiany mogą być pojedyncze lub mnogie. Czasem występują tylko po jednej stronie nosa, a niekiedy są w obu przewodach nosowych. Jest to częsta przypadłość. Na szczęście w większości są one tyle małe, że nie dawały żadnych objawów. Tylko co 10 osoba z polipami skarży się na typowe objawy. Najczęściej stwierdza się je u osób powyżej 40. roku życia. Częściej też występują u mężczyzn niż u kobiet.

Polipy nosa – przyczyny

Polipy w nosie powstają, gdy błona śluzowa przewodów nosowych jest objęta stanem zapalnym. Najczęściej dotyczy to osób, które cierpią na schorzenia takie jak:

  • alergiczny nieżyt nosa
  • przewlekłe zapalenie zatok przynosowych
  • astma oskrzelowa
  • nietolerancja niesteroidowych leków przeciwzapalnych
  • mukowiscydoza
  • U dzieci polipy nosa występują bardzo rzadko (około 0,1%). Zazwyczaj związane są z mukowiscydozą lub innymi genetycznymi zespołami chorobowymi  (np. wrodzona dyskineza rzęsek, niedobory odporności). W czasie oceny polipów lekarz zawsze musi wziąć pod uwagę możliwość wystąpienia zmiany nowotworowej.

    Polipy w nosie – typowe objawy

    Choć występują u dużej części populacji, polipy nosa najczęściej są na tyle małe, że nie dają żadnych uciążliwych symptomów. Jednak gdy są większe lub jest ich dużo, mogą powodować niedrożność przewodów nosowych. Do objawów polipów w nosie zaliczamy:

  • przewlekły katar – najczęściej wydzielina jest wodnista, może być też śluzowa lub ropna (zielona lub brunatno-zielona)
  • uczucie zatkania nosa – nasila się przy infekcjach górnych dróg oddechowych
  • zmiana głosu (mowa nosowa) – spowodowana niedrożnością nosa
  • spływanie wydzieliny po tylnej ściany gardła – powoduje drapanie i ból w gardle
  • konieczność odchrząkiwania wydzieliny po nocy
  • zaburzenia węchu – dotyczy aż 75% chorych, mogą im towarzyszyć zaburzenia smaku
  • bóle głowy – ból i uczucie rozpierania w okolicy nosa
  • Oprócz typowych objawów mogą wystąpić też:

  • krwawienia z nosa – występują rzadko, ale zawsze są sygnałem alarmującym, mogą wskazywać na zmianę nowotworową
  • suchość w jamie ustnej – spowodowana oddychaniem przez usta
  • chrapanie w czasie snu – niekiedy bardzo uciążliwy objaw dla całej rodziny osoby chorej
  • ból i zatkanie ucha – występuje, gdy polipy lub obrzęknięta błona śluzowa zatykają ujście trąbki słuchowej
  • obrzęk powiek
  • kaszel i duszność
  • zniekształcenia nosa – występują w przypadku dużych polipów
  • Diagnozowanie polipów nosa

    Aby stwierdzić czy występują u ciebie polipy nosa, konieczna jest wizyta u lekarza otolaryngologa. Możesz udać się do niego prywatnie lub na NFZ, uzyskując wcześniej skierowanie od lekarza rodzinnego. Laryngolog obejrzy twój nos wykonując:

  • Rynoskopię przednią - Jest to badanie, które pozwala obejrzeć przednią część przewodów nosowych. Lekarz używa do tego badania wziernika nosowego, za pomocą którego rozszerza dziurkę nosa. Badanie nie jest przyjemne, ale też nie jest bolesne i nie ma się czego obawiać.
  • Rynoskopię tylną – Badanie wykonywane jest z pomocą lusterka i szpatułki. Lekarz ogląda nozdrza tylne przez jamę ustną. Nie jest ono przyjemne i wymaga dużo cierpliwości od pacjenta oraz lekarza.
  • Endoskopia jam nosa – Coraz częściej wypiera rynoskopię tylną. Pozwala najdokładniej obejrzeć jamę nosową. Lekarz obkurcza błonę śluzową specjalnym preparatem i wprowadza endoskop (najczęściej jest to gumowa cienka rurka) do nosa.
  • Badania obrazowe – Są to tomografia komputerowa jam nosa i zatok przynosowych lub (obecnie rzadko) zdjęcie rentgenowskie.
  • Polipy w nosie – jak leczyć?

    Leczenie polipów nosa może być farmakologiczne (za pomocą leków) lub chirurgiczne. Na początku lekarz zapewne zaleci ci stosowanie preparatów donosowych. Są to glikokortykosteroidy – leki o działaniu przeciwzapalnym. Jest to bardzo skuteczna terapia w wielu przypadkach. Powoduje obkurczenie błony śluzowej. Polipy znacząco się zmniejszają lub nawet całkowicie znikają przy zastosowaniu tej terapii. Obecnie stosowane donosowe glikokortykosteroidy są bezpiecznymi preparatami pozbawionymi działań ogólnoustrojowych (szkodliwych działań na cały organizm). Środki te dostępne są jedynie na receptę. Wystawi ci ją lekarz laryngolog. Koszt opakowania to około 20 zł. Jeśli występuje u ciebie alergia, konieczne jest leczenie przeciwalergiczne. W przypadku zaostrzenia niedrożności w czasie przeziębienia, spróbuj oczyszczać nos przy pomocy wody morskiej.

    Gdy te metody zawiodą, konieczny może okazać się zabieg usunięcia polipów. Może być to usunięcie pojedynczego polipa w nosie (tzw. polipektomia) lub w przypadku licznych, dużych zmian laryngolog zastosuje leczenie endoskopowe. Niestety polipy bardzo często nawracają, zarówno po odstawieniu leków, jak i po zabiegu.

    Grejpfrut, a leki. Czy sok z grejpfruta może zabić?

    Grejpfrut, a leki. Lista leków, które mogą zaszkodzić w połączeniu z owocem

    2022-12-28
    Sięgasz po ukochane cytrusy i myślisz – samo zdrowie. Tymczasem okazuje się, że łącząc niektóre owoce z lekami możemy sobie poważnie zaszkodzić. Świadomość na temat bezpiecznego zestawiania żywności z przyjmowanymi farmaceutykami jest niezbędna, aby uniknąć niepożądanych konsekwencji zdrowotnych. Sprawdź, jakie reakcje zachodzą między grejpfrutem a lekami, jakie stosujesz.
    materace

    Materac zdrowotny dla osób z problemami kręgosłupa. Jaki wybrać?

    2021-09-01
    Dzięki specjalistycznemu materacowi nie tylko zadbasz o kondycję swojego kręgosłupa, ale w końcu będziesz wypoczęty i pełen siły. Sprawdź!
    żeń-szeń właściwości

    Żeń-szeń. Właściwości i przeciwwskazania

    2019-09-09
    Poprawia pamięć, łagodzi stres, a do tego może być stosowany jako naturalny lek na obniżone libido… Mowa oczywiście o żeń-szeniu, którego cenne właściwości doceniono już tysiące lat temu. W ostatniej dekadzie ta azjatycka roślina zdobyła ogromną popularność w Polsce. Sprawdź, czym jest żeń-szeń, jakie są przeciwwskazania do jego przyjmowania i jak działa.
    cholesterol jak obniżyć

    Cholesterol - jak obniżyć? Domowe sposoby i dieta

    2019-09-03
    Zdrowa dieta to podstawa leczenia wysokiego poziomu cholesterolu we krwi, ale co to tak naprawdę znaczy „zdrowa”? Chcesz wiedzieć co jeść mając wysoki cholesterol i jak obniżyć cholesterol bez leków? Przeczytaj.
    dynia

    Pestki z dyni - dlaczego warto je jeść? Wartości odżywcze pestek z dyni

    2019-08-27
    Pestki dyni są niewielkie, ale zawierają mnóstwo wartościowych właściwości odżywczych. Ich działanie może być niezwykle pomocne, dowiedz się więcej!
    uśmiech

    Ranking wybielających past do zębów

    2019-08-26
    Aby zęby prezentowały się idealnie w szerokim uśmiechu, muszą być białe. Sprawdź nasz ranking past wybielających, które pomogą ci odzyskać biel uśmiechu.