Data modyfikacji:

6 domowych sposobów na łupież

Autor: Joanna Stanuch

Skrępowana ciągle zerkasz, czy coś nie pojawiło się na twoich ramionach? Łupież dotyka wielu ludzi, a walka z tą dolegliwością nie należy do łatwych. Wpływa nie tylko na nasz wygląd, ale i pewność siebie. Zanim jednak kupisz kolejny, popularny szampon czy lek, najpierw wypróbuj domowe sposoby na łupież. Są proste, nieinwazyjne i przynoszą doskonałe efekty.

Łupież to problem, który może dotknąć każdego z nas - bez względu na wiek, płeć czy styl życia. To jedna z tych dolegliwości, które nie tylko wpływają negatywnie na nasz wizerunek, ale i pewność siebie. Wiele osób widząc łupież na czyichś barkach pochopnie osądza, że jest on wynikiem niedostatecznej higieny. Tymczasem, przyczyn może być całe mnóstwo… na szczęście, z pomocą naturalnych środków pokonamy i ten problem.

Skąd właściwie bierze się łupież?

Wiele osób jest błędnie przekonana, że łupież jest efektem przesuszonej skóry głowy. Faktycznie - jego objawy, a więc łuszcząca się skóra mogą powodować mylną opinię. W istocie, za ten nieestetyczny kłopot odpowiada grzyb z rodziny drożdżaków, żywiący się sebum wydzielanym przez skórę głowy.

Dolegliwość najszybciej rozwija się u osób cierpiących na łojotok. Wówczas mówimy o łupieżu tłustym - odchodząca skóra głowy po złuszczeniu dosłownie mówiąc przykleja się do nasady włosów. Łupież tłusty rozpoznamy również po tym, że skalp daje wyraźne sygnały stanu zapalnego.

Na szczęście, łupież tłusty jest spotykany dość rzadko. O wiele częściej zauważamy łupież suchy, którego powodem jest zwykle lekki łojotok. Poznamy go po mniejszych skrawkach skóry, które łatwo “sypią się” przy każdym ruchu głowy. Dolegliwości towarzyszy uporczywe swędzenie skalpu.

Kto jest narażony na łupież?

Łupieżem zagrożone są przede wszystkim osoby cierpiące na łojotokowe zapalenie skóry i  łuszczycę. Jednak wówczas i wtedy, gdy cieszymy się dobrym zdrowiem możemy się go nabawić. Do innych czynników, które sprzyjają powstawaniu łupieżu zaliczamy:

Nadmierne przesuszenie skóry głowy, np. wskutek nieprawidłowej pielęgnacji;

  • Stres;
  • Niedostateczną higienę skalpu;
  • Nagłe zmiany hormonalne;
  • Spadek odporności;
  • Nadmiar cukru w diecie.
  • Pamiętajcie także, że łupież - jako choroba grzybicza - jest zaraźliwy. Jeśli w waszym otoczeniu jest osoba, która się boryka, unikajcie kontaktu z jej włosami.

    Co na łupież? Przegląd gotowych produktów

    Gdy z naszej głowy sypią się białe płatki, zwykle pierwsze kroki kierujemy do apteki lub drogerii. Obecnie na rynku spotkamy wiele specyfików, które mają za zadanie szybko wyleczyć wstydliwy problem. Nie ma nic w tym złego, o ile stosujemy się ściśle do zaleceń producenta.

    Gotowe sposoby na łupież to przede wszystkim:

  • Ampułki,
  • Olejki,
  • Szampony na łupież,
  • Serum.
  • Vichy Dercos, szampon przeciwłupieżowy - 38,99 zł

    Jaki jest najlepszy, domowy sposób na łupież?

    Jak wiecie, jestem zwolenniczką naturalnych metod rozwiązania problemów zdrowotnych. Zanim skierujemy się do apteki, warto sprawdzić, czy nasza dolegliwość podda się prostym i nieinwazyjnym metodom. Dodatkowo, są one zwykle o wiele tańsze. Oto 6 sposobów na łupież, które śmiało możecie wypróbować.

    1. Olej rycynowy

    Nie pierwszy raz powtórzę, że to prawdziwe dobrodziejstwo dla włosów. Działa nawilżająco na skalp, a ponadto ma działanie antyseptyczne. Jak go używać? Wmasuj odrobinę olejku w skórę głowy, owiń włosy ręcznikiem i zmyj ciepłą wodą po 30 minutach.

    2. Cytryna

    Jeśli ktoś pyta mnie “co na łupież?”, pierwszy typ pada zwykle na sok z cytryny. Jej właściwości skutecznie osłabiają działanie grzybów. Wystarczy, że raz dziennie przez 10 minut będziesz masować skalp przekrojoną cytryną. Po tygodniu powinna pojawić się widoczna poprawa.

    3. Ocet

    Niezbyt przyjemny, a jednak skuteczny domowy sposób na łupież, który stosowały jeszcze nasze babcie. Przygotuj płukankę z 0,5l przegotowanej wody i 3 łyżek octu, którą stosuj po każdym umyciu włosów. Zadziała szybciej, niż najlepszy szampon na łupież.

    4. Czosnek

    Nikt chyba nie ma wątpliwości co do tego, że czosnek to mistrz w zwalczaniu stanów zapalnych. Znajdzie on zastosowanie również w walce z łupieżem. Jak go używać? Przeciśnij 3 ząbki czosnku przez praskę i wymieszaj z ciepłą wodą. Tak przygotowaną miksturę nałóż na skórę głowy i zmyj dokładnie po 5 minutach. Uwaga: ten sposób zalecam stosować nie częściej, niż raz na tydzień, ze względu na drażniące właściwości czosnku. Nie powinny stosować go osoby, u których łupieżowi towarzyszą bolesne zmiany zapalne.

    5. Glinka zielona

    Znana z właściwości oczyszczających i detoksykujących, skutecznie wspomoże walkę z łupieżem. Przygotuj standardowa maseczkę z 2 łyżek glinki i małej ilości wody tak, by powstała gęsta papka. Nałóż ją na skalp na 15 minut.

    6. Płukanka pokrzywowa

    Wpływ pokrzywy na włosy ceniony jest od dawna. Dobroczynnie działa również na skórę głowy. Jej działanie przeciwbakteryjne i antygrzybicze pozwoli ci pozbyć się łupieżu w naturalny sposób. Susz z liści pokrzyw lub herbatę pokrzywową zalej wrzątkiem i odczekaj do ostudzenia. Następnie stosuj mieszankę jak płukankę, po każdym myciu włosów.

    Znacie inne, domowe sposoby na łupież? Może ktoś z was pokonał go samodzielnie wynalezioną metodą?

    Krem do twarzy  UV

    Krem z filtrem UV do twarzy. Jaki kupić?

    2023-06-17
    Szkodliwość promieni słonecznych to problem powszechnie znany, dlatego krem z filtrem UV to must have każdej kosmetyczki. Zdaniem specjalistów kosmetyk tego typu należy aplikować na twarz przez cały rok, a nie wyłącznie podczas wakacyjnych miesięcy. Z podwyższonym indeksem UV możemy mieć do czynienia nawet w grudniu lub styczniu. Z tego powodu tak ważny jest zakup kremu z filtrem UV, który najlepiej wpisze się w potrzeby naszej skóry. Nie wiesz, na jaki kosmetyk się zdecydować? Sprawdź nasze propozycje i zadbaj o codzienną ochronę przed słońcem.
    Grejpfrut, a leki. Czy sok z grejpfruta może zabić?

    Grejpfrut, a leki. Lista leków, które mogą zaszkodzić w połączeniu z owocem

    2022-12-28
    Sięgasz po ukochane cytrusy i myślisz – samo zdrowie. Tymczasem okazuje się, że łącząc niektóre owoce z lekami możemy sobie poważnie zaszkodzić. Świadomość na temat bezpiecznego zestawiania żywności z przyjmowanymi farmaceutykami jest niezbędna, aby uniknąć niepożądanych konsekwencji zdrowotnych. Sprawdź, jakie reakcje zachodzą między grejpfrutem a lekami, jakie stosujesz.
    Codzienne ćwiczenia w okresie świątecznym [WYZWANIE 30 DNI]

    Codzienne ćwiczenia w okresie świątecznym [WYZWANIE 30 DNI]

    2022-12-25
    Święta za pasem, a wraz z nami czas słodkiego obżarstwa i lenistwa. Znacie to? Nie miałabym serca nikogo przekonywać, by w tym pięknym czasie zrezygnować z pysz...
    Prezent dla sportsmenki - 5 propozycji

    Prezent dla sportsmenki - 5 propozycji

    2022-11-28
    Nadchodzi prezentowy zawrót głowy. Mimo, że dopiero początek świątecznego miesiąca, pomyślcie o prezentach dla najbliższych już teraz – im wcześniej, tym lepiej...
    makijaż jesienny

    Gorące trendy makijażowe. Jesień 2021

    2021-10-10
    Panie i panowie, to już oficjalne! Nareszcie możemy znów cieszyć się i bawić makijażem! Po roku spędzonym w domu i lecie zbyt gorącym na cokolwiek więcej niż krem z filtrem przeciwsłonecznym, miłośnicy makijażu odkurzają pędzle, czyszczą narzędzia i przygotowują się na jesień prawdziwej zabawy. Przed Wami najgorętsze trendy tego sezonu, które królować będą podczas naszych spacerów wśród kolorowych, jesiennych liści i popijania kultowej już dyniowej latte.
    materace

    Materac zdrowotny dla osób z problemami kręgosłupa. Jaki wybrać?

    2021-09-01
    Dzięki specjalistycznemu materacowi nie tylko zadbasz o kondycję swojego kręgosłupa, ale w końcu będziesz wypoczęty i pełen siły. Sprawdź!