Data modyfikacji:

Kurzajki - skąd się biorą i jak się ich pozbyć?

Autor: Natalia Ciszewska

Kurzajki, czyli grudkowate zmiany na skórze nie bolą i nie swędzą, ale szpecą. Pojawiają się często na skórze dłoni, przez co ich ukrycie może być niemożliwe. Czy podanie ręki osobie z kurzajkami na ręce może być niebezpieczne? Jakie są domowe sposoby na kurzajki? Przeczytaj.

Kurzajka – co to jest?

Kurzajki to zmiany skórne, które mają postać brodawek. Powstają najczęściej na skórze dłoni, stóp, kolan i łokci, wskutek zakażenia wirusem HPV. Brodawkowate zmiany skórne mogą powodować dyskomfort, ale nie bolą. Ból może się pojawić, jeśli kurzajki na stopie umiejscowią się między palcami lub w miejscach, w których mogą być uciskane przez obuwie.

Plastry na kurzajki na stopach Salvequick - 16,20 zł

Jak wygląda kurzajka?

Twarda, guzowata i szorstka zmiana przypominająca kalafiora to właśnie ona. Kurzajka może być biała, szara lub lekko brązowa. Może występować pojedynczo na skórze lub w skupisku – nie ma reguły.

Kurzajki – drogi zakażenia

Kontakt bezpośredni z nosicielem wirusa jest najważniejszym źródłem zakażenia, ale nie jedynym. Zwykłe uściśnięcie dłoni wystarczy do zakażenia wirusem HPV, który może wywołać brodawkowate zmiany skórne. Czy po kontakcie z osobą, która ma kurzajki zawsze się zachoruje? Na szczęście nie. Kurzajki występują najczęściej u osób z osłabionym układem immunologicznym. Jeśli kurzajki nie dają za wygraną i wciąż powracają – poinformuj o tym swojego lekarza rodzinnego - być może brodawki na skórze to objaw nieprawidłowej pracy układu immunologicznego.

Wirus może być przenoszony także przez przedmioty, które dotykał nosiciel. Może to być uchwyt w autobusie, klamka lub terminal płatniczy przy kasie w sklepie. Kurzajki mogą powstać nawet do 100 dni po pierwszym kontakcie z wirusem. W tym czasie możesz być już zakażona i nieświadomie rozprzestrzeniać wirusa dalej.

Gdzie można się zarazić wirusem, który powoduje kurzajki?

Miejsca, w których przebywa dużo ludzi, w których wirus może zostać przeniesiony bezpośrednio lub pośrednio, za pomocą przedmiotów, które dotykał wcześniej chory. Mogą to być między innymi:

  • baseny
  • sauny
  • sale gimnastyczne
  • gabinety kosmetyczne
  • poczekalnia
  • autobusy i inne środki transportu publicznego
  • U kogo najczęściej pojawiają się kurzajki?

    Najbardziej narażone na zakażenie wirusem HPV są dzieci, ale kurzajki mogą wystąpić u osób w każdym wieku. Predysponowane są osoby z osłabionym układem immunologicznym. Przechorowanie zwykłej grypy może wystarczyć do pojawienia się brodawkowatych zmian na skórze.

    Kurzajki a manicure

    Jeśli pojawiła ci się kurzajka na dłoniodwołaj wizytę u manicurzystki. Możesz wtedy zarażać, dlatego warto poczekać z wizytą u kosmetyczki przynajmniej do czasu, kiedy brodawka całkowicie odpadnie.

    Pamiętaj, by wybierać te salony kosmetyczne, w których zwracają uwagę na higienę – pracownicy stosują jednorazowe przybory lub sterylizują je w wysokiej temperaturze. Wirus, który powoduje powstawanie kurzajek może być przenoszony przez przybory do manicure lub bezpośrednio bez kosmetyczkę.

    Kurzajki – który lekarz pomoże i kiedy się do niego zgłosić?

    Brodawki na skórze nie zawsze wymagają wizyty u lekarza. Możesz sama wypowiedzieć im wojnę – stosować preparaty na kurzajki bez recepty lub wypróbować domowe sposoby na kurzajki. Pamiętaj, by jednocześnie wzmacniać organizm – jedz dużo warzyw i owoców, pij soki z czarnej porzeczki i cytrusów.

    Jeśli kurzajki powracają lub kiedy nie możesz się ich pozbyć – skonsultuj się z lekarzem internistą lub dermatologiem. Pamiętaj, że potrzebujesz skierowania do specjalisty od lekarza rodzinnego, jeśli chcesz odbyć wizytę w ramach ubezpieczenia zdrowotnego. Prywatna konsultacja u dermatologa to koszt około 100-200 zł.

     

    Kurzajki – leczenie bez recepty

    W aptekach znajduje się wiele produktów, które pozwalają usunąć kurzajkę raz na dobre. Produkty najczęściej są dostępne w żelu, płynie, sztyfcie, w plastrach i spray’u. Istnieją dwie metody walki z kurzajkami – krioterapia lub terapia kwasowa.

    Krioterapię możesz przeprowadzić sama w domu za pomocą odpowiedniego preparatu w spray’u dostępnego w aptece. Zazwyczaj wystarczy jeden zabieg by usunąć kurzajkę raz na dobre. Polega on na zamrożeniu kurzajki (temp. -50 ° C) aż do jej korzenia. Po około 10-14 dniach kurzajka powinna sama odpaść.

    UNDOFEN KRIOTERAPIA KURZAJKI/ BRODAWKI - 31,75 zł

    Terapia kwasowa wymaga codziennej aplikacji środka np. w żelu na brodawkę przez kilka dni. Po około 8-10 dniach kurzajka powinna sama odpaść. Preparaty na kurzajki zawierają najczęściej kwas salicylowy, mlekowy lub trójchlorooctowy. Pamiętaj, że preparaty na kurzajki są żrące i bezwzględnie nie wolno ich aplikować na zdrową skórę.

    UNDOFEN TERAPIA KWASOWA KURZAJKI/ BRODAWKI - 22,90 zł

    Domowe sposoby na kurzajki

    Jeśli nie jesteś przekonana do preparatów na kurzajki dostępnych w aptece, możesz śmiało wykorzystać lecznicze właściwości ziół i warzyw.

  • glistnik jaskółcze ziele na kurzajki – przemywaj brodawki sokiem lub olejkiem z glistnika aż do momentu zniknięcia zmiany skórnej
  • MIRROLLA - OLEJEK Z GLISTNIKA JASKÓŁCZE ZIELE - 9,99 zł

  • syrop z cebuli na kurzajki – aplikuj syrop za pomocą wacika na zmiany skórne
  • mniszek lekarski na kurzajki – przemywaj brodawki sokiem z łodygi aż do momentu odpadnięcia kurzajki
  • czosnek na kurzajki – wyciśnięty ząbek czosnku przykładaj do brodawkowatych zmian skórnych przez kilka minut dwa razy dziennie aż do zniknięcia kurzajki
  • Czy domowe sposoby na kurzajki są skuteczne? Jeśli nie pomogą, to na pewno nie zaszkodzą. Działanie naturalnych środków na kurzajki polega na niszczeniu drobnoustrojów, w tym także wirusów.

    Usuwanie kurzajek przez lekarza

    Jeśli wszystkie powyższe metody zawiodły – czas umówić się do dermatologa na usuwanie brodawek. Istnieje kilka metod usuwania kurzajek w gabinecie lekarskim:

  • łyżeczkowanie kurzajki – zabieg polega na mechanicznym usunięciu kurzajki wraz z jej korzeniem. Przed zabiegiem należy rozmiękczyć brodawkę za pomocą preparatów przepisanych przez lekarza
  • laserowe usunięcie kurzajki – to precyzyjna metoda, która pozwala na bezpieczne usunięcie całej kurzajki
  • krioterapia (zamrażanie kurzajki) – możesz spróbować przeprowadzić ją sama w domu za pomocą specjalnego środka z aplikatorem dostępnego w aptece. Pamiętaj, że zabieg krioterapii na kurzajki przeprowadzony przez dermatologa jest bardziej precyzyjny i przez to również bardziej skuteczny.
  • Która metoda jest najlepsza? Wszystko zależy od indywidualnych cech pacjenta, ilości kurzajek i sprzętu, jakim dysponuje dermatolog. Coraz bardziej popularną metodą staje się laserowe usuwanie kurzajek, które jest wysoce skuteczne i szybkie. Cena laserowego usuwania kurzajek waha się od 50 do 150 zł.

    Czy kurzajki trzeba leczyć?

    Tak! Pamiętaj, że jeśli masz kurzajki na dłoniach, to rozprzestrzeniasz wirusy za pomocą wszystkiego, czego się dotkniesz. Nie lekceważ ich i rozpocznij leczenie jak najszybciej.

    Jak zapobiegać pojawieniu się kurzajek?

  • nie pożyczaj nikomu swojego ręcznika i innych osobistych przedmiotów
  • używaj klapek na basenie i pod prysznicem w siłowni
  • wybieraj salony kosmetyczne, w których stosują jednorazowe przybory lub sterylizują sprzęt po każdej klientce
  • nie podawaj ręki osobie z kurzajkami
  • wzmacniaj odporność stosując zbilansowaną dietę bogatą w witaminy A, D i C
  • Grejpfrut, a leki. Czy sok z grejpfruta może zabić?

    Grejpfrut, a leki. Lista leków, które mogą zaszkodzić w połączeniu z owocem

    2022-12-28
    Sięgasz po ukochane cytrusy i myślisz – samo zdrowie. Tymczasem okazuje się, że łącząc niektóre owoce z lekami możemy sobie poważnie zaszkodzić. Świadomość na temat bezpiecznego zestawiania żywności z przyjmowanymi farmaceutykami jest niezbędna, aby uniknąć niepożądanych konsekwencji zdrowotnych. Sprawdź, jakie reakcje zachodzą między grejpfrutem a lekami, jakie stosujesz.
    Codzienne ćwiczenia w okresie świątecznym [WYZWANIE 30 DNI]

    Codzienne ćwiczenia w okresie świątecznym [WYZWANIE 30 DNI]

    2022-12-25
    Święta za pasem, a wraz z nami czas słodkiego obżarstwa i lenistwa. Znacie to? Nie miałabym serca nikogo przekonywać, by w tym pięknym czasie zrezygnować z pysz...
    Prezent dla sportsmenki - 5 propozycji

    Prezent dla sportsmenki - 5 propozycji

    2022-11-28
    Nadchodzi prezentowy zawrót głowy. Mimo, że dopiero początek świątecznego miesiąca, pomyślcie o prezentach dla najbliższych już teraz – im wcześniej, tym lepiej...
    makijaż jesienny

    Gorące trendy makijażowe. Jesień 2021

    2021-10-10
    Panie i panowie, to już oficjalne! Nareszcie możemy znów cieszyć się i bawić makijażem! Po roku spędzonym w domu i lecie zbyt gorącym na cokolwiek więcej niż krem z filtrem przeciwsłonecznym, miłośnicy makijażu odkurzają pędzle, czyszczą narzędzia i przygotowują się na jesień prawdziwej zabawy. Przed Wami najgorętsze trendy tego sezonu, które królować będą podczas naszych spacerów wśród kolorowych, jesiennych liści i popijania kultowej już dyniowej latte.
    materace

    Materac zdrowotny dla osób z problemami kręgosłupa. Jaki wybrać?

    2021-09-01
    Dzięki specjalistycznemu materacowi nie tylko zadbasz o kondycję swojego kręgosłupa, ale w końcu będziesz wypoczęty i pełen siły. Sprawdź!
    Prezenty na Dzień Matki: 9 pomysłów

    Prezenty na Dzień Matki: 9 pomysłów

    2021-05-12
    To, jak wiele znaczy dla mnie mama staram się okazywać nie tylko od święta. Nie zmienia to faktu, że 26 maja jest dniem, który zawsze spędzamy wspólnie, a ja ro...