Data modyfikacji:

Jak korzystać z solarium: jak często, ile minut? Zasady bezpieczeństwa

Delikatna opalenizna sprawia, że cera wygląda korzystniej, a makijaż ładniej się prezentuje. Dlatego właśnie jesienią, zimą i wczesną wiosną, gdy nie mamy już dostępu do plaży i wysokich temperatur, chętnie korzystamy ze sztucznego słońca. Pytanie jednak, jak korzystać z solarium, żeby wyglądać korzystnie, ale sobie nie zaszkodzić? Na co zwracać szczególną uwagę i po jakie kosmetyki sięgnąć przed i po skorzystaniu z solarium?
jak korzystać z solarium

Jak korzystać z solarium?

Wiele kobiet zastanawia się, jak korzystać z solarium, żeby ograniczyć uszkodzenia skóry – jak powszechnie wiadomo, nadmiar promieni UV nie sprzyja naszemu zdrowiu. Warto więc pamiętać o poniższych zasadach.

1. Wybieraj sprawdzone solaria

Jak to zrobić? Zaufaj swojej intuicji! Jeśli masz wrażenie, że łóżko jest bardzo stare albo jest z nim coś nie tak, daruj sobie kolejne wizyty w tym miejscu. A już na pewno nie korzystaj z urządzenia, które ma widoczne uszkodzenia – przepalone lampy czy pęknięcia na szybach.

2. Używaj okularków ochronnych

Wiele kobiet nie robi tego z obawy przed bladymi śladami dookoła oczu. Okularki są jednak tak małe, że z całą pewnością nie zaszkodzisz swojemu wyglądowi. Jeśli natomiast nie założysz takiego zabezpieczenia, zwiększysz ryzyko wystąpienia chorób oczu, między innymi zaćmy. Okularki są absolutnie niezbędne.

3. Wchodź na papierowe ręczniki

Solaria to niestety miejsca, w których bardzo łatwo można zarazić się grzybicą stóp. Dlatego domagaj się każdorazowego wyłożenia ręcznika papierowego na podłogę i staraj się nie dotykać gołą stopą podłogi lub maty. Kobiety, które nie wiedzą, jak korzystać z solarium pod kątem bezpieczeństwa, nierzadko przez wiele miesięcy walczą później ze zmianami na stopach.

4. Upewniaj się, że łóżko zostało zdezynfekowane

To obowiązek personelu i bardzo ważna dla ciebie sprawa. Nie chodzi już tylko o aspekt higieniczny (czyli położenie się w miejscu, w którym ktoś obficie się pocił), ale o uniknięcie kontaktu np. z bakteriami i wirusami. W wielu tego typu miejscach, na żądanie klientki, personel dezynfekuje łóżko przy niej. Nie bój się o to prosić. 


Przeczytaj także: Najlepsze kosmetyki do opalania


Solarium – jak często?

Niestety nie istnieją żadne oficjalne wytyczne, które mówią o bezpiecznym limicie czasowym korzystania z solarium. Jak często zatem możesz opalać się sztucznym światłem UV? Niektórzy specjaliści zalecają, aby nie przekraczać 10 minut na dwa tygodnie, inni mówią o nawet 10 minutach w miesiącu. Pewne jest natomiast to, że im jaśniejszą mamy karnację, tym rzadziej powinniśmy oddawać się tej przyjemności.

Jak korzystać z solarium pierwszy raz?

Nie korzystałaś jeszcze nigdy z opalającego łóżka i nie masz pojęcia, czy sobie poradzisz? Nie ma problemu – powiemy ci krok po kroku, jak korzystać z solarium pierwszy raz.

1. Sprawdź solaria w twoim mieście i wybierz to, które ma najlepsze oceny (np. na FB albo w Google). 

2. Po wejściu do pomieszczenia poinformuj personel, że to twoja pierwsza wizyta i czekaj na dokładne wskazówki. Poproś również o wyznaczenie odpowiedniego dla ciebie czasu, który spędzisz na opalającym łóżku. Doświadczony pracownik z pewnością ci pomoże.
3. Zapoznaj się z instrukcją – personel powinien zademonstrować ci krok po kroku, w jaki sposób powinnaś włączyć urządzenie.

4. Zamknij drzwi na kluczyk, rozbierz się (do bielizny lub do naga), nałóż krem nawilżający i postępuj według wszystkich wskazówek. Możesz eksperymentować z panelem z funkcjami – nie martw się, że coś zepsujesz. Poszczególne przyciski odpowiadają za włączanie/wyłączanie lamp na twarz, ustawienie intensywności nawiewu, umożliwiają także włączenie funkcji bryzy.

5. Łóżko wyłączy się samo, gdy zakończy się czas twojego opalania. 
Uwaga! Pamiętaj, że do solarium należy chodzić bez makijażu. Make-up możesz zmyć również na miejscu – personel zapewni ci odpowiednie kosmetyki i akcesoria. 

Solarium – jak się opalać?

W trakcie korzystania z łóżka zwracaj uwagę na to, aby opalić się równomiernie. Nie trzymaj złączonych palców od rąk czy ramion blisko siebie (w ten sposób nie opalisz się pod pachami). Zmieniaj pozycje raz na jakiś czas. Jeśli zależy ci na tym, aby na ciele nie było żadnych białych śladów, zdejmij też biżuterię. Zwróć uwagę na to, aby nie kłaść się na włosach – wówczas twoje plecy się nie opalą. 


Jak korzystać z solarium leżącego?

Tego typu łóżko jest zdecydowanie najbardziej popularne. Jak korzystać z solarium leżącego? 

Przede wszystkim pamiętaj, że musisz położyć się na plecach, a nie np. na brzuchu – lampy święcące na twarz są specjalnie dobrane. 

Najpierw zaciągnij pokrywę – do momentu, w którym poczujesz opór, potem włącz łóżko albo odwrotnie. Kolejność nie ma tu większego znaczenia.
Jeżeli poczujesz, że łóżko ma zbyt dużą moc i robi ci się słabo albo po prostu nie możesz wytrzymać, otwórz łóżko unosząc pokrywę (nie jest zablokowana na czas opalania), ubierz się i wyjdź z pomieszczenia. 

Solarium – jak się przygotować?

Nie możesz zapominać o zadbaniu o skórę przed bezpośrednim korzystaniem z solarium. Jak się przygotować, żeby zwiększyć poziom bezpieczeństwa i przedłużyć opaleniznę? 

Na dzień przed opalaniem koniecznie przeprowadź peeling skóry – na świeżym naskórku opalenizna będzie ładniejsza i trwalsza. Po peelingu nałóż krem głęboko nawilżający. 
Bezpośrednio przed zabiegiem poproś personel o przedstawienie oferty kremów. Kup jeden i obficie się nim posmaruj – to przedłuży trwałość opalenizny. Po przyjściu do domu i wzięciu prysznica, nałóż kolejną porcję kremu natłuszczającego. Nawet najbardziej równomiernie opalona skóra nie będzie bowiem piękna, jeżeli będzie jej brakowało solidnej porcji nawilżenia. 
Robert Wojtaś
Robert Wojtaś

Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.