Jak rzucić palenie i nie przytyć? 10 skutecznych sposobów!

Chcesz skończyć z paleniem papierosów? Świetna decyzja! Z pewnością wiesz, że odstawienie morderczego nałogu przyniesie twojemu organizmowi mnóstwo korzyści. Niestety – rzucenie papierosów często wiąże się ze zwiększoną ochotą na podjadanie, a tym samym – z ryzykiem przybrania na wadze. Jak rzucić palenie i nie przytyć? Mam dla ciebie garść praktycznych porad.

Dlaczego byli palacze tyją szybciej?

W pierwszej kolejności, należy odpowiedzieć sobie na pytanie: co sprawia, że po rzuceniu palenia tyje się szybciej? Rozwiązanie jest proste – nikotyna, którą palacz dostarcza sobie przez dłuższy czas, powoduje zmniejszenie łaknienia. Dodatkowo, nikotyna przyspiesza krążenie krwi, a tym samym nakręca metabolizm.

To wszystko sprawia, że osoby palące rzadziej mają napady głodu, mniej chętnie sięgają po słodycze i po prostu – tyj wolniej. Po rzuceniu palenia, a więc i po odcięciu ciała od nikotyny, dotychczas tłumiony apetyt zaczyna działać ze zwiększoną siłą. 
Gdy rzucasz palenie, częściej możesz mieć ochotę na podjadanie między posiłkami oraz najadanie się do syta. Organizm zaczyna gromadzić nieco więcej tkanki tłuszczowej. Nie należy zapominać i o tym, że palenie dla wielu uzależnionych jest również znanym i lubianym nawykiem – sięgnięcie po papierosa stanowi przyjemność samą w sobie. Pozbawiony jej, uzależniony człowiek, poszukuje nawyku zamiennego – na przykład, sięgania po cukierki czy chipsy.

Bądź dla siebie wyrozumiała

Nałóg to coś, co wpływa na twoje ciało i umysł. Czasem, mimo największych chęci, w okresie rzucania palenia popełnisz błąd, który może odbić się na twojej samoocenie. Nawet w takich momentach, nie załamuj się – spróbuj jeszcze raz! Sama decyzja o pozbyciu się nałogu powodującego cały szereg chorób, to twój osobisty sukces. W pierwszych tygodniach po odstawieniu palenia, starania i determinację połącz ze zrozumieniem dla samej siebie.

10 sposobów na to, jak skutecznie rzucić palenie bez tycia

1. Jak rzucić palenie i nie przytyć? Po pierwsze: kontroluj się!

    Podstawą zapobiegania przytyciu po rzuceniu palenia jest wiedza, jak powstaje ów problem. Skoro już wiesz, co jest powodem tycia po odstawieniu papierosów, wiesz również, czego należy się wystrzegać. Za wszelką cenę trzymaj na wodzy pokusę sięgnięcia po słodkości czy słone przekąski. Najlepiej nie trzymaj w domu słodyczy, które mogą cię kusić. Unikaj miejsc, w których je się niezdrowo, a podczas zakupów, omijaj stanowiska ze słodkościami.

    2. Jedz regularnie

      Aby panować nad napadami głodu, musisz dostarczać ciału energię systematycznie. Jedz 5, a nawet 6 małych posiłków dziennie, w równych odstępach czasowych. Gdy nie dopuścisz do głodu, zmniejszysz ryzyko sięgnięcia po coś słodkiego.

      3. Znajdź zdrowy nawyk

        Pomocne w rzucaniu palenia okazują się nawyki zamienne. Oczywiście, nie mogą być to słodycze czy chipsy. W chwilach słabości, sięgaj np. po nasiona słonecznika czy ulubiony owoc.

        4. Uprawiaj sport

          Niemal każdy, kto zdecyduje się na rzucenie palenia, odczuje irytację i niepokój. Zwiększone napięcie po odcięciu od nałogu jest zupełnie naturalne. Grunt to odpowiednio je zwalczać. Sposobem jest oczywiście sport – niech w trakcie rzucania palenia będzie go w twoim życiu więcej, niż zazwyczaj. Biegaj, pływaj, chodź na siłownię – rób wszystko, by się wyluzować i dać upust emocjom.

          5. Nawadniaj się

            Woda pozwoli ci pozbyć się toksyn nagromadzonych w ciele w trakcie palenia papierosów. Dodatkowo, minimalnie tłumi głód i pomoże odżywić wszystko to, co w trakcie palenia ucierpiało – twoje organy wewnętrzne, skórę, włosy.

            6. Nie dopuszczaj do skoków cukru

              Uzależnienie od palenia bardzo łatwo zamienić na uzależnienie od cukru – zwłaszcza, gdy staje się on substytutem papierosów. Aby tego uniknąć, w trakcie odzwyczajania ciała od papierosów, sięgaj po produkty o niskim indeksie glikemicznym. Nie dopuszczaj do nagłych skoków poziomu cukru we krwi, ponieważ kończą się one jego nagłym spadkiem i wilczym głodem.

              7. Przyspieszaj metabolizm

                Aby uniknąć przybrania na wadze, musisz rozkręcić swój metabolizm zdrowymi metodami. Doskonale sprawdzą się w tym celu przyprawy, takie jak imbir, pieprz, chili, cynamon. Sięgaj również po czosnek, chrzan, kakao, zieloną herbatę, kawę, ryby oraz zdrowe oleje.

                8. Jedz więcej warzyw

                  Warzywa to źródła witamin i minerałów, które do tej pory były niszczone przez nikotynę i substancje smoliste w twoim organizmie. Ciało szybciej wróci do formy, jeśli uzupełnisz niedobory. W warzywach znajduje się również spora ilość błonnika, który przyspiesza trawienie i wspomaga utrzymanie smukłej linii. Idealnie, jeśli każdego dnia spożyjesz 500 g świeżych warzyw.

                  9. Rób domowe słodycze

                    Podczas rzucania nałogu, nie musisz jeść wyłącznie „zieleniny”. Jeśli masz ochotę na słodką przekąskę – śmiało! Pod warunkiem, że przygotujesz ją samodzielnie, ze zdrowych składników. Owsiane ciasteczka, pudding z nasion chia, zbożowe batoniki, ciastka z ciemną czekoladą – wybór jest naprawdę spory. Po takie słodkości możesz sięgać bez wyrzutów sumienia.

                    10. Zaangażuj bliskich

                      To ważne, aby twoi domownicy zrozumieli, że rzucenie palenia może nie być łatwą sprawą. Poproś ich, aby choć na pewien czas zrezygnowali z jedzenia słodyczy w twoim towarzystwie, a na pewno będzie ci łatwiej. Poza tym – zdrowszy jadłospis wyjdzie na dobre całej twojej rodzinie.

                      Rzucanie palenia nie musi wiązać się z nadprogramowymi kilogramami. Silna wola i dobry plan działania zagwarantują ci pożegnanie z nałogiem w dobrej formie, bez obawy o utratę smukłej sylwetki.