Data modyfikacji:

Jak prawidłowo udzielać pierwszej pomocy?

Autor: Natalia Ciszewska

Na każdym kroku możesz być świadkiem wypadku – na wakacjach nad morzem, w górach, na ulicy w rodzinnym mieście a nawet na siłowni. Pod terminem „pierwsza pomoc” kryją się wszystkie czynności, które należy wykonać w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia poszkodowanego. Nie bądź biernym obserwatorem. Zobacz, jak udzielać pierwszej pomocy.

 

Udzielanie pierwszej pomocy - podstawy prawne

Według polskiego prawa każdy świadek wypadku ma obowiązek udzielić pierwszej pomocy poszkodowanym. Nieudzielenie pierwszej pomocy podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Można od niej odstąpić jedynie w sytuacjach, kiedy jej udzielenie wiąże się z narażeniem zdrowia lub utraty życia.

Co powinno znajdować się w apteczce pierwszej pomocy?

  • gazy
  • jałowe gaziki
  • plastry
  • plastry z opatrunkiem
  • chusta trójkątna
  • bandaże
  • bandaże elastyczne
  • nożyczki
  • koc ratunkowy
  • rękawiczki (gumowe)
  • maseczka do sztucznego oddychania
  • Pierwsza pomoc podczas omdlenia

    Gorące, nieklimatyzowane pomieszczenia ze stojącym powietrzem – to właśnie w takich miejscach dochodzi najczęściej do omdleń. Mogą to być środki komunikacji miejskiej, kościoły i wszystkie inne miejsca, w których znajduje się dużo osób.

    Omdlenie to krótkotrwała utrata przytomności. Po krótkim czasie osoba sama odzyskuje przytomność. Nie oznacza to jednak, że nie potrzebuje pomocy.

    Poszkodowaną osobę trzeba jak najszybciej wynieść do miejsca, w którym jest świeże powietrze – najlepiej na zewnątrz, do cienia lub do pomieszkania, w którym jest ruch powietrza. Należy ją ułożyć na plecach, w taki sposób, by miała odchyloną głowę do góry – udrożni to drogi oddechowe. Po ocenie funkcji życiowych (poszkodowana powinna samodzielnie oddychać), należy jej podnieść nogi do góry, by poprawić krążenie.

    Jeśli osoba nie odzyska świadomości w ciągu 5 minut, masz do czynienia z utratą przytomności. W tej sytuacji koniecznie zadzwoń po pomoc pod numer 999 lub 112.

    Pierwsza pomoc podczas napadu padaczkowego

    Ułóż chorego na boku lub na plecach, odchyl mu głowę do tyłu, by udrożnić drogi oddechowe. Zabezpiecz teren wokół poszkodowanego – usuń wszystkie przedmioty, które mogłyby go zranić, staraj się go przytrzymywać w bezpiecznej pozycji. Jeśli poszkodowany ma silne drgawki, możesz spróbować owinąć go delikatnie w gruby koc.

    Najlepsze, co możesz zrobić to zachować spokój. Pamiętaj, by nie szarpać chorego, nie polewać wodą, nie otwierać na siłę ust i nie wkładać żadnych przedmiotów do jamy ustnej, ponieważ chory może się nimi zadławić.

    Możesz sprawdzić nadgarstki poszkodowanego – część epileptyków nosi bransoletki z informacją o chorobie. Większość napadów trwa około 2-3 minuty. Jeśli po tym czasie atak nie ustąpił – zadzwoń pod numer ratunkowy.

    Pozycja boczna ustalona (pozycja bezpieczna)

    Oparzenia – pierwsza pomoc

    Udzielając pierwszej pomocy ofierze poparzenia, powinnaś przede wszystkim zadbać o swoje bezpieczeństwo. Do oparzenia może dojść nie tylko na skutek pożaru. Przyczyną może być także działanie prądu lub środków chemicznych. Zabezpiecz teren, załóż rękawiczki i maseczkę na twarz. Dopiero teraz przystąp do udzielania pierwszej pomocy.

    W pierwszej kolejności sprawdź drożność dróg oddechowych, przesuń ofiarę w bezpieczne miejsce i usuń wszystko, co może powodować oparzenia – np. ubranie z niebezpiecznym środkiem chemicznym. Jeśli w pobliżu znajdziesz opakowanie po niebezpiecznym środku, pokaż go ratownikom medycznym.

    PANTHENOL. Pianka łagodząca podrażnienia termiczne - 6,90 zł

    Pierwsza pomoc – zatrzymanie krążenia

    Nagłe zatrzymanie krążeniu zagraża życiu. Pierwsze cztery minuty są kluczowe. Jeśli w ciągu tego czasu nie zostaną podjęte czynności przywracające krążenie, poszkodowany może doznać trwałego uszczerbku na zdrowiu lub stracić życie. Oprócz resuscytacji, trzeba także jak najszybciej powiadomić pogotowie.

    Jak wykonać resuscytację?

  • Połóż chorego na podłodze.
  • Połóż dłoń na klatce piersiowej poszkodowanego, ułóż na niej drugą rękę i spleć palce ze sobą.
  • Uciskaj klatkę piersiową na mostku około 100-120 razy na minutę na głębokość około 2-6 cm.
  • Wykonaj 2 wdechy (zatkaj nos poszkodowanego za pomocą palców, otwórz jego usta i wdmuchnij powietrze do klatki piersiowej chorego) po każdych 30 uciśnięciach klatki piersiowej.
  • Wykonuj powyższe czynności resuscytacyjne do momentu odzyskania krążenia lub do chwili przejęcia pacjenta przez ratownika medycznego.
  • Maseczka ustnik do sztucznego oddychania - 1,80 zł

    Resuscytacja u nastolatków

    Schemat jest taki sam jak u osób dorosłych.

    Resuscytacja dziecka powyżej roku życia

    Przystąp od razu do wykonania 5 wdechów ratunkowych. Jeśli akcja oddechowa nie wróci, zacznij uciskać klatkę piersiową w dolnej części za pomocą jednej dłoni u małych dzieci, a u tych powyżej 3-5 roku życia uciskaj klatkę obiema rękami. Wykonuj schemat 30 uciśnięć na 2 wdechy.

    Resuscytacja dziecka poniżej pierwszego roku życia

    Wykonaj 5 wdechów ratunkowych. Jeśli oddech nie wróci, przystąp do dalszych działań. Ułóż dwa palce na mostku, na wysokości brodawek sutkowych. Drugą dłoń połóż na głowie dziecka w celu jej stabilizacji. Wykonuj około 100-120 uciśnięć klatki piersiowej na minutę za pomocą palców. Po 30 uciśnięciach wykonaj dwa wdechy. Powtarzaj cykl 30 uciśnięć i 2 wdechów do czasu przejęcia dziecka przez ratowników medycznych.

    Jak pomóc tonącemu?

    W pierwszej kolejności zadzwoń po pomoc lub zaalarmuj ratownika, jeśli znajdujesz się na plaży strzeżonej. Poproś o pomoc innych plażowiczów – szczególnie wtedy, jeśli nie potrafisz pływać.

    Rozejrzyj się dookoła w poszukiwaniu długiej gałęzi, wiosła, koła ratunkowego lub innego przedmiotu, który mogłabyś podać osobie w wodzie. Nie powinnaś podawać ręki tonącemu – siła, z jaką złapie twoją dłoń, może sprawić, że wciągnie cię z brzegu do wody.

    Jeśli nie jesteś w stanie udzielić pomocy poszkodowanemu z brzegu, konieczne może się okazać podpłynięcie do niego. Skocz do wody i spróbuj zbliżyć się do poszkodowanego, obserwuj go cały czas, próbuj nawiązać z nim kontakt. Po podpłynięciu, spróbuj go obezwładnić przyciskając mocno do siebie. Holuj go powoli do brzegu.

    Pierwsza pomoc na brzegu

    Oceń przytomność ofiary. Udrożnij drogi oddechowe – odchyl głowę do góry, unieś brodę i otwórz usta poszkodowanego. Następnie sprawdź, czy poszkodowany oddycha. Możesz przyłożyć ucho do głowy ofiary lub obserwować klatkę piersiową (powinna się unosić).

    Jeśli ofiara nie oddycha, przystąp do resuscytacji, która w przypadku topielców (i dzieci) jest nieco zmodyfikowana. W pierwszej kolejności wykonaj 5 „wdechów życia”. Jeśli w ciągu 10 sekund nie powróci akcja oddechowa, wykonaj kolejne 2 wdechy i 30 uciśnięć. Powtarzaj ten schemat do momentu przywrócenia akcji oddechowej lub przekazania ofiary ratownikowi.

    Jeśli poszkodowany oddycha, ułóż go w pozycji bocznej ustalonej, by nie doszło do zachłyśnięcia się. Okryj go kocem i czekaj na przyjazd służb ratowniczych.

    Pamiętaj, by nigdy nie wskakiwać do wody, jeśli widzisz zagrożenie. Wysokie fale, sztorm czy burza mogą na tyle wzbudzić wodę, że powrót na brzeg może być trudny, a czasem nawet niemożliwy.

    Grejpfrut, a leki. Czy sok z grejpfruta może zabić?

    Grejpfrut, a leki. Lista leków, które mogą zaszkodzić w połączeniu z owocem

    2022-12-28
    Sięgasz po ukochane cytrusy i myślisz – samo zdrowie. Tymczasem okazuje się, że łącząc niektóre owoce z lekami możemy sobie poważnie zaszkodzić. Świadomość na temat bezpiecznego zestawiania żywności z przyjmowanymi farmaceutykami jest niezbędna, aby uniknąć niepożądanych konsekwencji zdrowotnych. Sprawdź, jakie reakcje zachodzą między grejpfrutem a lekami, jakie stosujesz.
    Codzienne ćwiczenia w okresie świątecznym [WYZWANIE 30 DNI]

    Codzienne ćwiczenia w okresie świątecznym [WYZWANIE 30 DNI]

    2022-12-25
    Święta za pasem, a wraz z nami czas słodkiego obżarstwa i lenistwa. Znacie to? Nie miałabym serca nikogo przekonywać, by w tym pięknym czasie zrezygnować z pysz...
    Prezent dla sportsmenki - 5 propozycji

    Prezent dla sportsmenki - 5 propozycji

    2022-11-28
    Nadchodzi prezentowy zawrót głowy. Mimo, że dopiero początek świątecznego miesiąca, pomyślcie o prezentach dla najbliższych już teraz – im wcześniej, tym lepiej...
    makijaż jesienny

    Gorące trendy makijażowe. Jesień 2021

    2021-10-10
    Panie i panowie, to już oficjalne! Nareszcie możemy znów cieszyć się i bawić makijażem! Po roku spędzonym w domu i lecie zbyt gorącym na cokolwiek więcej niż krem z filtrem przeciwsłonecznym, miłośnicy makijażu odkurzają pędzle, czyszczą narzędzia i przygotowują się na jesień prawdziwej zabawy. Przed Wami najgorętsze trendy tego sezonu, które królować będą podczas naszych spacerów wśród kolorowych, jesiennych liści i popijania kultowej już dyniowej latte.
    materace

    Materac zdrowotny dla osób z problemami kręgosłupa. Jaki wybrać?

    2021-09-01
    Dzięki specjalistycznemu materacowi nie tylko zadbasz o kondycję swojego kręgosłupa, ale w końcu będziesz wypoczęty i pełen siły. Sprawdź!
    Prezenty na Dzień Matki: 9 pomysłów

    Prezenty na Dzień Matki: 9 pomysłów

    2021-05-12
    To, jak wiele znaczy dla mnie mama staram się okazywać nie tylko od święta. Nie zmienia to faktu, że 26 maja jest dniem, który zawsze spędzamy wspólnie, a ja ro...