Data modyfikacji:

Jak biegać na bieżni, aby uzyskać oczekiwane efekty?

Chcesz rozpocząć swoją przygodę z bieganiem? Świetnie! Dobrym pomysłem jest zakup bieżni – urządzenia, dzięki któremu możesz stopniowo budować kondycję, dopasowując jego parametry do swoich potrzeb. Dzisiaj sprawdzamy, jak biegać nie bieżni, aby osiągnąć oczekiwane efekty i uniknąć kontuzji!
bieganie na bieżni

Dlaczego warto biegać na bieżni?

Zanim zdradzimy ci sekret, jak biegać na bieżni, aby uzyskać oczekiwane efekty, warto przyjrzeć się zaletom tego typu treningów. Dlaczego warto rozpocząć ćwiczenia na mechanicznym urządzeniu?
  • Na bieżni możesz biegać bez względu na pogodę.
  • Zmniejszenie ryzyka kontuzji (większa amortyzacja w trakcie biegu).
  • Redukcja oporu grawitacyjnego kroku nawet o 30%.

Sprawdź: bieganie - efekty po miesiącu, które możesz zauważyć.

Jak ustawić bieżnię?

Bez względu na to, czy dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z bieżnią, czy może jesteś już doświadczonym biegaczem, to prawidłowe ustawienie urządzenia ma ogromny wpływ na efektywność treningów.

Początkujące osoby zdecydowanie powinny zacząć od najniższej skali wysiłku (poziom 1), a następnie stopniowo ją zwiększać. Z kolei zaawansowani biegacze mogą bez obaw dopasowywać intensywność treningów do swojego planu lub samopoczucia.

Jak prawidłowo biegać na bieżni?

Zacznijmy od podstaw. W trakcie ćwiczeń nigdy nie patrz na nogi – zachowanie prawidłowej pozycji kręgosłupa i wyższe unoszenie kolan zdecydowanie poprawi efekt każdego treningu.

Nie bez znaczenia jest również ułożenie rąk, które powinny być ugięte pod kątem prostym w łokciach i poruszać się razem z twoim ciałem.

Jak biegać na bieżni, żeby schudnąć z brzucha? Zadbaj o to, aby i on był napięty podczas stawiania każdego kolejnego kroku. Dzięki temu nie tylko spalisz tkankę tłuszczową, ale także zapewnisz sobie stabilizację na urządzeniu.

Co z nogami? Postaraj się pilnować ułożenia stopy, która powinna dotykać ziemi najpierw przodem, a dopiero później piętą. Kolana należy unosić mniej więcej do łydek.

Czas ćwiczeń na bieżni powinien wynosić około 30-45 minut. Nie musisz jednak trenować codziennie – twoje ciało potrzebuje regeneracji, dlatego zaleca się robienie sobie przerw co 1-2 dni.

Coraz lepsza kondycja pozwoli ci na wydłużenie biegu i skrócenie przerw między kolejnymi sesjami.

Jakie buty do biegania na bieżni wybrać?

Czas i metoda ćwiczeń oraz systematyczność to nie wszystko! W trakcie rozpoczynania swojej przygody z bieżnią, warto także zaopatrzyć się we właściwe obuwie. Wbrew pozorom nie muszą być to profesjonalne buty, które kupuje się do biegania na zewnątrz.

Z powodzeniem sprawdzą się tańsze modele, w których regularne treningi staną się i wygodniejsze, i przyjemniejsze.

Jakie w takim razie buty do biegania na bieżni wybrać? Zdecydowanie warto postawić na modele lekkie i przewiewne – w końcu będziesz trenować w pomieszczeniu.

Jeśli chodzi o amortyzację, to może być mniejsza niż w przypadku obuwia przeznaczonego do biegania na zewnątrz. Świetnym wyborem będą propozycje np. marki Under Armour, New Balance czy Nike.

Jak biegać na bieżni – boso czy w butach?

Bieganie na boso z roku na rok zyskuje coraz więcej fanów. Jednym z głównych powodów jest zachowanie naturalnego, zgodnego z twoją indywidualną biometryką kroku. Czy dotyczy to tylko ćwiczeń na świeżym powietrzu, czy może obejmuje również treningi przy użyciu sprzętu?

Nie ma jednej odpowiedzi na twoje pytanie. Zazwyczaj wierzymy, że obuwie chroni przed kontuzjami, jednak nie do końca tak jest. Sekret tkwi w komforcie – niektórzy wolą ćwiczyć w odpowiednim obuwiu, a inni po prostu decydują się na bieg na boso.

Sprawdź, który z tych sposobów jest dla ciebie lepszy, jednak pamiętaj, że rezygnacja z butów może powodować zwiększone obciążanie stopy, pięty i kostki.