Data modyfikacji:

Hymenotomia, hymenoplastyka - po co? Gdzie? Jak? Zabiegi na błonie dziewiczej

Autor: Natalia Ciszewska

Błona dziewicza prawie nigdy nie jest w pełni szczelna. Posiada jeden lub kilka otworów, dzięki którym miesiączkujemy przed rozpoczęciem życia seksualnego. Działa to w dwie strony. Plemniki dzięki zdolności do ruchu, mogą zawędrować do macicy przez otwory w błonie dziewiczej (tak, dziewica może zajść w ciążę!). Co w sytuacji, kiedy błona dziewicza nie ma żadnego otworu i jest zupełnie szczelna? Czy przerwaną błonę dziewiczą można odtworzyć? Przeczytaj.

Hymenotomia – co to jest?

Hymenotomia to zabieg polegający na nacięciu lub usunięciu błony dziewiczej. Wykonuje się go u kobiet, które z powodu wady wrodzonej – zbyt grubej błony dziewiczej – nie mogą cieszyć się pełną inicjacją seksualną. Zdarza się, że wykonuje się go już u dziewczynek, u których zdiagnozowano wrodzone zarośnięcie błony dziewiczej.

Zarośnięcie błony dziewiczej u dziewczynek

Dziewczynki, które pozornie nie miesiączkują, ale wkroczyły już w wiek dojrzewania (pojawiły się włoski pod pachami i w pachwinach, biodra są wyraźnie zaokrąglone, urosły im piersi), i odczuwają ból w podbrzuszu, charakterystyczny dla menstruacji, powinny wraz z mamą udać się na pierwszą wizytę do ginekologa.

Lekarz zbada zewnętrzne narządy płciowe i ustali przyczynę braku miesiączki. Zarośnięcie błony dziewiczej może dawać pozory braku miesiączki. Szczelna, nieprzepuszczalna błona dziewicza stanowi barierę nie do pokonania dla krwi menstruacyjnej, która zbiera się nad błoną i tworzy skrzep. Co dalej? Czy w takiej sytuacji można przebić błonę dziewiczą?

DOJRZEWANIE DZIEWCZĄT OD A DO Z - 7,83 zł

Hymenotomia – dla kogo?

Zabieg można wykonać w każdym wieku, nawet już u dziewczynek ze zdiagnozowaną, wrodzoną grubą błoną dziewiczą. Kobiety, które rozpoczęły współżycie, ale ze względu na grubą błonę dziewiczą nie są w stanie przeżyć pełnej inicjacji seksualnej, powinny rozważyć możliwość przeprowadzenia zabiegu.

Odczuwasz ból podczas stosunku? Przyczyną może być zbyt sztywna i gruba błona dziewicza. Nie rezygnuj z życia seksualnego! Udaj się do ginekologa na wizytę, który określi, gdzie leży przyczyna bólu i zaproponuje rozwiązanie.

Zdarza się, że na zabieg decydują się dziewice o prawidłowej budowie błony dziewiczej. Swój wybór argumentują obawą przed bólem przy przebiciu błony dziewiczej podczas pierwszego stosunku.

Przeciwskazania do wykonania hymenotomii:

  • cukrzyca

  • infekcje narządów rozrodczych

  • nieprawidłowości w badaniach, które nie pozwalają na przeprowadzenie zabiegu

  • zaburzenia krzepnięcia krwi

  • nieleczone nadciśnienie tętnicze

    Hymenotomia – jak się przygotować?

    Przed zabiegiem należy wykonać kilka badań, by sprawdzić, czy jesteś zdrowa i czy znieczulenie podczas zabiegu oraz sam zabieg będą dla ciebie bezpieczne. Badanie krwi powinno obejmować parametry: morfologię krwi, grupę krwi, biochemię krwi, wskaźniki krzepnięcia, poziom kreatyniny, glukozy oraz elektrolitów. Można wykonać także badania poziomu przeciwciał anty-HBs, ale nie jest to konieczne, jeśli masz zaświadczenie o szczepieniu przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Wskazane jest także przeprowadzenie ogólnego badania moczu.

    Tydzień przed zaplanowanym zabiegiem nie przyjmuj takich leków jak aspiryna, acard czy ibuprom, które zawierają substancje rozrzedzające krew. Nie wolno ci też palić papierosów ani pić alkoholu. Na zabieg należy zgłosić się na czczo, czyli nie wolno jeść ani pić przez minimum 6 godzin. Przed zabiegiem wydepiluj wzgórek łonowy i dokładnie umyj miejsca intymne.

    Hymenotomia – jak wygląda zabieg?

    Kliniki oferują dwa rodzaje zabiegów usunięcia błony dziewiczej.

  • Chirurgiczne usunięcie błony dziewiczej – zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Trwa około godziny. Polega na przecięciu błony dziewiczej lub wycięciu jej fragmentu za pomocą ostrza skalpela.
  • Laserowe usunięcie błony dziewiczej – zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Trwa kilkanaście minut. Polega na przecięciu błony dziewiczej lub wycięciu jej fragmentu za pomocą lasera.
  • Po zabiegu przebywa się przez kilka godzin w klinice pod obserwacją. Jeśli nie ma powikłań i wszystko odbyło się zgodnie z planem, jeszcze tego samego dnia można wrócić do domu.

    Czy zabieg hymenotomii jest refundowany?

    Zabieg może być refundowany przez NFZ, jeśli istnieją wskazania lecznicze do jego wykonania. Wiele prywatnych klinik i szpitali także ma w swojej ofercie zabieg hymenotomii. Ze względu na czas oczekiwania na zabieg i komfort przed i po zabiegu, wiele kobiet decyduje się na wykonanie hymenotomii prywatnie. Koszt zabiegu waha się między 1000-2500 zł.

    Zalecenia po hymenotomii

    Obserwuj swoje narządy płciowe. Po zabiegu możesz odczuwać dyskomfort przez kilka dni. Jeśli będzie cię bolało, możesz sięgnąć śmiało po leki przeciwbólowe. Unikaj wysiłku fizycznego przez pierwsze tygodnie po hymenotomii. Wizyta kontrolna jest zazwyczaj ustalana na miesiąc po zabiegu.

    Kiedy można uprawiać seks po hymenotomii?

    Wstrzymaj się ze współżyciem do wizyty kontrolnej po zabiegu, czyli około miesiąc. Lekarz oceni stan błony dziewiczej i zdecyduje, czy jest to już bezpieczne. Rana po nacięciu jest zazwyczaj wygojona po miesiącu i już wtedy można bezpiecznie odbyć z partnerem pełną inicjację seksualną.

    Hymenotomia a hymenoplastyka

    Oba pojęcia często są używane zamiennie, choć znaczą zupełnie coś innego.

  • hymenotomia – jest to zabieg polegający na przecięciu błony dziewiczej lub wycięciu jej fragmentu. Wykonuje się ją najczęściej z powodu wady wrodzonej – zbyt grubej błony dziewiczej.
  • hymenoplastyka – jest odwrotnością hymenotomii. Polega na odtworzeniu przerwanej błony dziewiczej z błony śluzowej.  Hymenoplastyka jest zabiegiem, który można wykonać tylko prywatnie, nie jest refundowany. Kobiety decydują się na zabieg z powodów religijnych i kulturowych; kiedy ponownie wychodzą za mąż za religijnego narzeczonego lub kiedy współżyły przed ślubem i chcą, by noc poślubna była dla małżonka bardziej wyjątkowa. Zabieg jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Trwa zazwyczaj od kilkudziesięciu minut do godziny. Polega na znalezieniu strzępków błony dziewiczej i jej zszyciu za pomocą szwów wchłanialnych. 1-2 miesiące po zabiegu znów można uprawiać seks. Koszt hymenoplastyki to 2000-6000 zł.
  • Grejpfrut, a leki. Czy sok z grejpfruta może zabić?

    Grejpfrut, a leki. Lista leków, które mogą zaszkodzić w połączeniu z owocem

    2022-12-28
    Sięgasz po ukochane cytrusy i myślisz – samo zdrowie. Tymczasem okazuje się, że łącząc niektóre owoce z lekami możemy sobie poważnie zaszkodzić. Świadomość na temat bezpiecznego zestawiania żywności z przyjmowanymi farmaceutykami jest niezbędna, aby uniknąć niepożądanych konsekwencji zdrowotnych. Sprawdź, jakie reakcje zachodzą między grejpfrutem a lekami, jakie stosujesz.
    Codzienne ćwiczenia w okresie świątecznym [WYZWANIE 30 DNI]

    Codzienne ćwiczenia w okresie świątecznym [WYZWANIE 30 DNI]

    2022-12-25
    Święta za pasem, a wraz z nami czas słodkiego obżarstwa i lenistwa. Znacie to? Nie miałabym serca nikogo przekonywać, by w tym pięknym czasie zrezygnować z pysz...
    Prezent dla sportsmenki - 5 propozycji

    Prezent dla sportsmenki - 5 propozycji

    2022-11-28
    Nadchodzi prezentowy zawrót głowy. Mimo, że dopiero początek świątecznego miesiąca, pomyślcie o prezentach dla najbliższych już teraz – im wcześniej, tym lepiej...
    makijaż jesienny

    Gorące trendy makijażowe. Jesień 2021

    2021-10-10
    Panie i panowie, to już oficjalne! Nareszcie możemy znów cieszyć się i bawić makijażem! Po roku spędzonym w domu i lecie zbyt gorącym na cokolwiek więcej niż krem z filtrem przeciwsłonecznym, miłośnicy makijażu odkurzają pędzle, czyszczą narzędzia i przygotowują się na jesień prawdziwej zabawy. Przed Wami najgorętsze trendy tego sezonu, które królować będą podczas naszych spacerów wśród kolorowych, jesiennych liści i popijania kultowej już dyniowej latte.
    materace

    Materac zdrowotny dla osób z problemami kręgosłupa. Jaki wybrać?

    2021-09-01
    Dzięki specjalistycznemu materacowi nie tylko zadbasz o kondycję swojego kręgosłupa, ale w końcu będziesz wypoczęty i pełen siły. Sprawdź!
    Prezenty na Dzień Matki: 9 pomysłów

    Prezenty na Dzień Matki: 9 pomysłów

    2021-05-12
    To, jak wiele znaczy dla mnie mama staram się okazywać nie tylko od święta. Nie zmienia to faktu, że 26 maja jest dniem, który zawsze spędzamy wspólnie, a ja ro...