Data modyfikacji:

Drzemka dla zdrowia? ZDECYDOWANIE TAK!

Autor: Paulina

Naukowcy potwierdzają: krótka drzemka w środku dnia działa lepiej niż podwójne espresso! Jak drzemać, żeby naładować baterie i zyskać świeżą energię nawet na 6 godzin? Odpowiadamy!

Która z nas nie chciałaby czasem "przyciąć komara"? Chyba każdemu zdarzyło się odczuwać przejmującą senność i zmęczenie w ciągu dnia. Toczymy wówczas desperacką walkę o przytomność umysłu. Przeciwnik jest trudny, więc musimy wyciągnąć ciężką artylerię. Po jakimś czasie nasz organizm przestaje reagować na kofeinę, natomiast jeszcze dotkliwiej odczuwa spadek jej poziomu we krwi (tzw. zejście).

Wydaje się, że jesteś na straconej pozycji? A wystarczyłaby krótka, kilkudziesięciominutowa drzemka...

Spanie w ciągu dnia szkodzi?

Pewnie spotkałaś się z opinią mówiącą, że drzemka nie jest pomysłem najlepszym. Propagatorzy tego sądu powołują się na argument mówiący o rozregulowanym rytmie snu - rzekomo prowadzi do problemów z zasypianiem. Jednak naukowcy obalili ten mit.

Krótki, lekki sen to najlepszy energetyczny szot, jaki możesz zafundować swojemu organizmowi. Wyniki badań wyglądają naprawdę obiecująco: ponad 30-procentowy wzrost wydajności fizycznej, 50-procentowy - umysłowej i dodatkowe 4-6 godzin pracujących. Po kilkudziesięciu minutach wstajesz ze świeżą głową i mocniejszym ciałem. Musisz jednak przestrzegać pewnych zasad.

Jak powinna wyglądać drzemka?

Jeśli chcemy maksymalnie wykorzystać czas regeneracji, a jednocześnie sobie nie zaszkodzić, to powinniśmy zastosować się do następujących reguł:

1. Maksymalny czas - 26 minut

Według naukowców NASA to właśnie 26-minutowa drzemka jest najskuteczniejszą terapią "antyśpiochową". Tylko tyle - niecałe pół godziny - potrzebujesz, by odzyskać energię. Krótsza nie będzie zła, gorzej z dłuższą - ta może rzeczywiście zaszkodzić naszemu systemowi podziału dnia i zarządzania energią przez ciało. Nie polegaj wyłącznie na naturalnym zegarze i na wszelki wypadek nastaw budzik!

2. Odpowiednie warunki

Zdrzemnąć możesz się wszędzie, ale pod warunkiem, że zadbasz o odpowiednie warunki. Miejsce powinno być w miarę ciche i zaciemnione. Ważna jest także temperatura panująca w pomieszczeniu. To pozwoli Ci wyciszyć się i szybko odpocząć.

3. Pozycja ciała

Raczej nie polecamy drzemania w zwykłej pozycji, właściwej dla prawidłowego snu. Owszem, ma nam być wygodnie - nikt nie chce wstać z bólem jak po łamaniu kołem - lecz zbytnie "luksusy" mogą nas wprowadzić w stan głębokiego snu.

4. Tylko dla śpiących!

Kładź się tylko, gdy odczuwasz senność. W przeciwnym razie próby zaśnięcia staną się boleśnie frustrujące, a sam odpoczynek - bardziej męczący.

5. Nigdy przed porą snu

Nie wolno robić drzemki bezpośrednio przed pójściem spać. Dezorientujesz w ten sposób swój organizm i narażasz się na deregulację naturalnego rytmu snu.

BONUS! Drzemka kofeinowa

Wiele osób w momencie nagłego spadku formy chwyta za kubek z kawą, licząc na błyskawiczny zastrzyk energii. Tymczasem, jak każda substancja, kofeina działa z pewnym opóźnieniem. Słabość małej czarnej możesz przekuć w jej siłę, łącząc ją ze snem! Tak, dobrze przeczytałaś. Drzemka kofeinowa jeszcze lepiej postawi cię na nogi. Gdy zaczynasz odczuwać zmęczenie, wypij kawę lub herbatę z wyższą zawartością kofeiny i od razu udaj się na spoczynek. Po 20-26 minutach obudzisz się wypoczęta i gotowa do działania. Po 45 minutach od wypicia kawy, będziesz jak mała torpeda - nic cię nie zatrzyma.

Przeczytaj także o diecie na dobry sen. Artykuł znajdziesz TUTAJ.

Grejpfrut, a leki. Czy sok z grejpfruta może zabić?

Grejpfrut, a leki. Lista leków, które mogą zaszkodzić w połączeniu z owocem

2022-12-28
Sięgasz po ukochane cytrusy i myślisz – samo zdrowie. Tymczasem okazuje się, że łącząc niektóre owoce z lekami możemy sobie poważnie zaszkodzić. Świadomość na temat bezpiecznego zestawiania żywności z przyjmowanymi farmaceutykami jest niezbędna, aby uniknąć niepożądanych konsekwencji zdrowotnych. Sprawdź, jakie reakcje zachodzą między grejpfrutem a lekami, jakie stosujesz.
materace

Materac zdrowotny dla osób z problemami kręgosłupa. Jaki wybrać?

2021-09-01
Dzięki specjalistycznemu materacowi nie tylko zadbasz o kondycję swojego kręgosłupa, ale w końcu będziesz wypoczęty i pełen siły. Sprawdź!
żeń-szeń właściwości

Żeń-szeń. Właściwości i przeciwwskazania

2019-09-09
Poprawia pamięć, łagodzi stres, a do tego może być stosowany jako naturalny lek na obniżone libido… Mowa oczywiście o żeń-szeniu, którego cenne właściwości doceniono już tysiące lat temu. W ostatniej dekadzie ta azjatycka roślina zdobyła ogromną popularność w Polsce. Sprawdź, czym jest żeń-szeń, jakie są przeciwwskazania do jego przyjmowania i jak działa.
cholesterol jak obniżyć

Cholesterol - jak obniżyć? Domowe sposoby i dieta

2019-09-03
Zdrowa dieta to podstawa leczenia wysokiego poziomu cholesterolu we krwi, ale co to tak naprawdę znaczy „zdrowa”? Chcesz wiedzieć co jeść mając wysoki cholesterol i jak obniżyć cholesterol bez leków? Przeczytaj.
dynia

Pestki z dyni - dlaczego warto je jeść? Wartości odżywcze pestek z dyni

2019-08-27
Pestki dyni są niewielkie, ale zawierają mnóstwo wartościowych właściwości odżywczych. Ich działanie może być niezwykle pomocne, dowiedz się więcej!
uśmiech

Ranking wybielających past do zębów

2019-08-26
Aby zęby prezentowały się idealnie w szerokim uśmiechu, muszą być białe. Sprawdź nasz ranking past wybielających, które pomogą ci odzyskać biel uśmiechu.