Data modyfikacji:

Brukselka – właściwości, uprawa, przyrządzanie

Brukselka to warzywo kapustne, które u wielu osób przywołuje przykre wspomnienia z dzieciństwa. Zupełnie niesłusznie, ponieważ odpowiednio przyrządzona może być naprawdę pysznym dodatkiem do wielu dań, a nawet ich głównym składnikiem. Brukselkę warto jeść, tym bardziej że jest prawdziwą skarbnicą witamin i minerałów. Sprawdź, czemu warto wprowadzić ją do jadłospisu, a także jak uprawiać ją w przydomowym ogrodzie.
Brukselka – właściwości, uprawa, przyrządzanie
Gdyby powstał ranking najbardziej znienawidzonych przez dzieci warzyw, jesteśmy pewni, że brukselka zajęłaby w nim zaszczytne miejsce. Również wielu dorosłych kojarzy ją z gorzką i rozgotowaną masą, którą trudno nazwać smaczną. Negatywny obraz brukselki wynika jednak wyłącznie z jej niewłaściwego traktowania.
Jeśli więc należysz do osób, które wzbraniają się przed jedzeniem brukselki, koniecznie przeczytaj ten artykuł. To warzywo zaskoczy Cię nie tylko właściwościami prozdrowotnymi, ale także walorami kulinarnymi!

Czym właściwie jest brukselka?

Wystarczy jedno spojrzenie na małą brukselkę, aby dostrzec, że przypomina ona miniaturową postać kapusty. Warzywo to powstało bowiem ze skrzyżowania jarmużu oraz kapusty głowiastej. Specyficzne połączenie nadaje brukselce także charakterystyczny zapach i smak, nie przez wszystkich doceniany.
Skąd pochodzi nazwa „brukselka”? Wbrew pozorom, warzywo to nie narodziło się w Brukseli. Prekursorem małej kapusty była roślina pochodząca z Iraku. Swoją nazwę zawdzięcza ona ogromnej popularności, jaką zdobyła w Belgii w XVI wieku.

Właściwości brukselki

Brukselka jest bardzo bogatym źródłem witamin z grupy B, dobroczynnie wpływających praktycznie na cały organizm. W szczególności przysługują się one układowi odpornościowemu i nerwowemu. Ponadto w malutkiej kapuście znajdziesz witaminy A, C, K, a także fosfor, sód, wapń, mangan, siarkę, cynk, selen, potas. Brukselka jest również bardzo zasobna w błonnik – wystarczy 100 gramów, aby pokryć aż 20% dziennego zapotrzebowania na ten ważny składnik pokarmowy.
Jak brukselka wpływa na zdrowie? Jej działanie jest naprawdę imponujące.
  • Brukselka, dzięki wysokiej zawartości błonnika, poprawia funkcjonowanie jelit. Pomaga uporać się m.in. z zaparciami.
  • Niski indeks glikemiczny (20) i mała kaloryczność sprawiają, że brukselka to świetny wybór na diecie odchudzającej.
  • Znajdziesz w niej mnóstwo przeciwutleniaczy, które działają antynowotworowo. Dowiedziono, że regularne spożywanie brukselki może zmniejszać ryzyko rozwoju raka piersi, płuc oraz jelita grubego.
  • Wysoka zawartość kwasu foliowego w brukselce czyni z niej bardzo korzystny składnik diety kobiety ciężarnej. Kwas foliowy przyczynia się do prawidłowego rozwoju układu nerwowego płodu i chroni go przez licznymi wadami.

Brukselka – czy każdy może ją jeść?

Mogłoby się wydawać, że tak zdrowe warzywo, jak brukselka, jest rekomendowane bez wyjątku wszystkim. Niestety, nie każdy powinien jeść ją bez ograniczeń. Dowiedziono bowiem, że brukselka wykazuje działanie wolotwórcze – u niektórych osób może przyczyniać się do powstawania guzów tarczycy oraz zaburzenia prawidłowego wchłaniania jodu. Z tego powodu osoby, które cierpią na niedoczynność czy nadczynność tarczycy lub chorobę Hashimoto, powinny zredukować spożycie owego warzywa.
Należy również pamiętać, że duże ilości brukselki, jak w przypadku wszystkich warzyw kapustnych, mogą przyczyniać się do wzdęć.

Jak przyrządzać brukselkę, by była smaczna?

Intensywny zapach i goryczka brukselki to dla wielu osób powody, dla których rezygnują z jej jedzenia. Warto jednak wiedzieć, że odpowiednie przygotowanie brukselki może nadać jej zupełnie inny smak.
  • Kupując brukselkę, wybieraj warzywa o zielonej, jednolitej barwie. Unikaj brukselek żółtych lub z brązowymi przebarwieniami. Jako że warzywa kapustne mają zdolność do absorbowania zanieczyszczeń z gleby, warto wybierać brukselkę pochodzącą z ekologicznych upraw.
  • Brukselkę gotuj we wrzącej wodzie jedynie 3–4 minuty. Dzięki temu pozostanie delikatnie chrupka.
  • Przeraża Cię goryczka brukselki? Jest prosty sposób, by sobie z nią poradzić. Do wody warto dodać odrobinę cynamonu, cukru lub mleka – te składniki pozbawią brukselkę nielubianej przez wiele osób gorzkości. W zamian warzywo zachwyci cię wyraźnymi nutami brokułów oraz delikatnej białej kapusty.
  • Brukselka to oczywiście nieoceniony składnik klasycznej zupy jarzynowej. Możesz także przygotować z niej aromatyczną zupę krem. Przedtem pamiętaj jednak, aby pozbawić ją gorzkich nut w sposób wyjaśniony wcześniej.
  • Małe warzywo kapustne jest znakomitym dodatkiem do wielu pieczonych mięs oraz ryb.
  • Niewiele osób wie, że brukselkę można jeść również na surowo, na przykład jako dodatek do sałatki warzywnej.

Jak uprawiać brukselkę w ogródku?

Jeśli tylko dysponujesz kawałkiem własnego ogrodu, możesz wyhodować własną brukselkę. Warzywo preferuje glebę gliniasto-piaszczystą o pH 6–7. Brukselkę należy intensywnie nawadniać, zwłaszcza w porze suchej. Co ciekawe, roślina preferuje cień i chłód – główki należy więc chronić przed intensywnymi upałami. Brukselka wytrzymuje temperatury nawet do -20 stopni Celsjusza, dlatego często traktowana jest jako warzywo zimowe. Dzięki tym właściwościom w naszym klimacie brukselka jest dostępna bez problemu przez cały rok.

Jedz brukselkę – na zdrowie!

Brukselka to zdrowe i proste w przyrządzaniu warzywo, które w naszym klimacie jest dostępne przez cały rok. Odpowiednia technika gotowania małej kapusty sprawia, że staje się naprawdę smaczna i nawet jej zagorzali przeciwnicy sięgają po nią chętnie. Jeśli spisałeś brukselkę na straty, zaufaj: warto dać jej drugą szansę!
Zdjęcie: tycoon101/Envato Elements