Data modyfikacji:

Alergia na zwierzęta - jak sobie radzić z uczuleniem na koty i psy?

Autor: Natalia Ciszewska

Czy wiesz, że prawie 10% ludzi na całym świecie jest uczulona na psy lub koty? Sprawdź, jakie są objawy alergii na zwierzęta, kiedy się pojawiają i jak się ich pozbyć. Czy alergia na psy i koty oznacza, że nigdy nie będziesz mogła mieć zwierząt w domu? Przeczytaj.

Czy sierść uczula?

Sierść może uczulać, ale najczęściej sama w sobie nie jest powodem alergii na zwierzęta domowe. Sierść przeważnie pełni rolę pośrednią w mechanizmie powstawania alergii. Ślina, naskórek, mocz i wydzieliny gruczołów zwierząt są najczęstszymi przyczynami uczulenia na zwierzęta. Wszystkie te substancje mają kontakt z sierścią, łatwo się do niej przyczepiają. Sierść po wypadnięciu może przenosić uczulające związki na duże odległości.

Jakie są objawy alergii na zwierzęta?

Objawy alergii są podobne, niezależnie od tego, co cię uczula. Uczulenie na pyłki i na zwierzęta może dawać takie same objawy. Najczęściej występującymi objawami alergii są:

  • katar
  • kaszel
  • łzawienie oczu
  • swędzenie okolicy oczu
  • kichanie
  • zaczerwienienie spojówek
  • W niektórych przypadkach może dojść do jednego z groźniejszych objawów alergii – wstrząsu anafilaktycznego, czyli gwałtownej reakcji organizmu na antygen zwierzęcy. Dochodzi wtedy do zawrotów głowy, silnego osłabienia i obniżenia się ciśnienia tętniczego, co może zagrażać zdrowiu i życiu.

    Po jakim czasie ujawnia się alergia na zwierzęta?

    Reakcja alergiczna pojawia się natychmiast po kontakcie z alergenem. Oznacza to, że możesz zacząć kichać zaraz po wejściu do mieszkania, w którym jest kot, jeśli masz na niego uczulenie. W niektórych sytuacjach objawy mogą pojawić się kilka godzin lub kilka dni po kontakcie ze zwierzęciem.

    Chcesz wiedzieć więcej o alergii? Sprawdź: Alergia - choroba czystych rąk. Wszystko, co należy wiedzieć

    Czy można być uczulonym na kota, a na psa nie lub odwrotnie?

    Jeśli jesteś uczulona na kota, nie musi to wcale oznaczać, że także masz alergię na psy. Wykazano, że pomiędzy alergenami psa i kota istnieje zjawisko alergii krzyżowej. Oznacza to, że prawdopodobieństwo wystąpienia alergii na psa u osoby uczulonej na kota (lub odwrotnie) jest zwiększone, chociaż nie zawsze musi wystąpić. Można mieć alergię na kota, a nie mieć na psa lub odwrotnie. Wszystko zależy od układu odpornościowego organizmu.

    Czy da się uniknąć objawów alergii na zwierzęta?

    Alergeny, czyli substancje produkowane przez zwierzęta uczulają nie tylko w domu, w którym jest kot lub pies, ale wszędzie, gdzie zostały zawleczone. Objawy alergii na zwierzęta mogą pojawić się wszędzie, na przykład w poczekalni u lekarza, w której znajdował się wcześniej pacjent, który ma kota w domu. Oznacza to, że możesz mieć objawy alergii w pomieszczeniu, w którym nigdy nie było zwierząt. Dlatego trudno przewidzieć, gdzie i kiedy mogą pojawić się objawy alergii na koty i psy. Uwzględnij to, jeśli masz silną reakcję alergiczną na antygeny zwierząt – podróż autobusem nad morze może okazać się trudna, jeśli kilka rzędów dalej z innym pasażerem podróżuje np. kot w kontenerze.

    Kiedy zaleca się odczulanie na zwierzęta?

    Odczulani powinni być alergicy, u których narażenie się już na niewielkie stężenie alergenu prowadzi do ciężkich objawów klinicznych. Odczulanie zaleca się także osobom, które pracują ze zwierzętami, nie mogą lub nie chcą zmieniać pracy - np. rolnicy, weterynarze, pracownicy zoo, itp. Immunoterapia może być wówczas jedyną szansą na kontynuację wykonywania zawodu.

    Pamiętaj, że nie można odczulić po jednej wizycie u alergologa. Immunoterapia może trwać nawet kilka lat, i wymaga regularnych wizyt u alergologa (co kilka tygodni), aby była skuteczna. Nie ma pewności, czy odczulanie zakończy się sukcesem - istnieje ryzyko wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego, przez co możesz być zmuszona przerwać odczulanie.

    Nie jesteś w stanie oddać ukochanego psa lub kota mimo stwierdzonej łagodnej alergii? Oto kilka sposobów na pozbycie się alergenów z twojego otoczenia:

    Usuń z mieszkania wszystkie wykładziny i sofy z miękkim obiciem. Gromadzą się na nich alergeny, których trudno jest się pozbyć. Regularne sprzątanie powierzchni nie wystarczy. Stosuj także środki dezynfekujące z kwasem taninowym, które zniszczą białka, z których zbudowane są alergeny.

    Nie wpuszczaj zwierząt do sypialni. Śpisz około 6-8 godzin dziennie, dlatego nie wpuszczaj zwierząt do sypialni, ani nie przenoś tam koców, czy tkanin, na których wcześniej spał twój kot lub pies.

    Wietrz pomieszczenia tak często, jak tylko możesz.

    Wyczesuj regularnie sierść czworonoga. Możesz to robić sama kiedy jesteś z psem na spacerze lub poprosić o to partnera. Kota wyczesuj najlepiej na balkonie lub tarasie, nie rób tego w domu.

    Zapisuj swojego psa regularnie do groomer’a na strzyżenie.

    Kąp swojego psa przynajmniej raz w tygodniu.

    Odkurzaj podłogi kilka razy w tygodniu. Używaj odkurzacza z filtrem HEPA, który zatrzymuje alergeny.

    Odkurzacz podłogowy DEUBA bezworkowy z filtrem HEPA - 163,07 zł

    Twój kot lub pies zawsze będzie produkował substancje, które cię uczulają – nie da się tego zmienić. Stosując się do tych porad, zmniejszysz ich stężenie w swoim domu i poczujesz się lepiej.

    Jak potwierdzić alergię na zwierzęta? (diagnostyka alergii na zwierzęta)

    Najprostszą metodą jest wyjazd bez psa lub kota na kilka dni do miejsca, w którym nie było wcześniej zwierząt. Jeśli objawy alergii ustąpią na wyjeździe, i pojawią się z powrotem po powrocie do domu z czworonogiem – masz duże podstawy, by podejrzewać, że uczula cię coś, co jest w domu. Czy to właśnie pies lub kot jest przyczyną alergii? Zapisz się na wizytę do alergologa, by omówić możliwe przyczyny alergii. Może się okazać, że to nie kot, a coś zupełnie innego jest przyczyną twojej alergii – np. roztocza, grzyby lub kwitnące rośliny. Na wizytę możesz wybrać się prywatnie lub w ramach ubezpieczenia zdrowotnego. Pamiętaj, potrzebne ci będzie skierowanie od lekarza rodzinnego, jeśli nie chcesz się leczyć u alergologa prywatnie.

    Testy alergiczne na zwierzęta

    Testy alergiczne na kota lub psa można wykonać w laboratoriach, które mają takie usługi w swojej ofercie. Testy alergiczne wykonuje się z krwi. Wyniki są do odbioru już po kilku dniach. Koszt testów zależy od ilości badanych alergenów.  Zbadanie jednego alergenu (np. sierść kota lub naskórek chomika) kosztuje około 30 zł. Nie ma potrzeby robić alergicznych testów skórnych by potwierdzić lub wykluczyć alergię na zwierzęta.

    Mam alergię na zwierzęta – czy muszę pozbyć się swojego kota z domu?

    Unikanie kontaktu ze zwierzęciem, na które masz alergię jest najlepszym sposobem na zminimalizowanie ryzyka wystąpienia objawów alergii, jednak nie zawsze trzeba oddawać swojego psa czy kota. Jeśli masz łagodne objawy, które nasilają się jedynie w pomieszczeniach, w których stężenie alergenów jest większe – np. w gabinecie weterynaryjnym, na wystawie psów i kotów lub po zadrapaniu przez kota podczas zabawy, a regularne sprzątanie domu jest na tyle skuteczne, że nie masz objawów alergii – nie musisz rozstawać się ze swoim czworonożnym przyjacielem. Pamiętaj, by decyzję o zatrzymaniu lub oddaniu zwierzęcia skonsultować z alergologiem.

    Jakie leki na alergię na zwierzęta są najlepsze?

    Leki na alergię są uniwersalne, ponieważ mechanizm jej powstawania jest podobny – różni się tylko czynnik inicjujący uczulenie. Oznacza to, że można stosować jeden lek zarówno na uczulenie na zwierząt i na alergię na pyłki traw. Niestety, nie da się wyleczyć alergii za pomocą leków farmakologicznych – leki jedynie łagodzą objawy uczulenia.

    Grejpfrut, a leki. Czy sok z grejpfruta może zabić?

    Grejpfrut, a leki. Lista leków, które mogą zaszkodzić w połączeniu z owocem

    2022-12-28
    Sięgasz po ukochane cytrusy i myślisz – samo zdrowie. Tymczasem okazuje się, że łącząc niektóre owoce z lekami możemy sobie poważnie zaszkodzić. Świadomość na temat bezpiecznego zestawiania żywności z przyjmowanymi farmaceutykami jest niezbędna, aby uniknąć niepożądanych konsekwencji zdrowotnych. Sprawdź, jakie reakcje zachodzą między grejpfrutem a lekami, jakie stosujesz.
    Codzienne ćwiczenia w okresie świątecznym [WYZWANIE 30 DNI]

    Codzienne ćwiczenia w okresie świątecznym [WYZWANIE 30 DNI]

    2022-12-25
    Święta za pasem, a wraz z nami czas słodkiego obżarstwa i lenistwa. Znacie to? Nie miałabym serca nikogo przekonywać, by w tym pięknym czasie zrezygnować z pysz...
    Prezent dla sportsmenki - 5 propozycji

    Prezent dla sportsmenki - 5 propozycji

    2022-11-28
    Nadchodzi prezentowy zawrót głowy. Mimo, że dopiero początek świątecznego miesiąca, pomyślcie o prezentach dla najbliższych już teraz – im wcześniej, tym lepiej...
    makijaż jesienny

    Gorące trendy makijażowe. Jesień 2021

    2021-10-10
    Panie i panowie, to już oficjalne! Nareszcie możemy znów cieszyć się i bawić makijażem! Po roku spędzonym w domu i lecie zbyt gorącym na cokolwiek więcej niż krem z filtrem przeciwsłonecznym, miłośnicy makijażu odkurzają pędzle, czyszczą narzędzia i przygotowują się na jesień prawdziwej zabawy. Przed Wami najgorętsze trendy tego sezonu, które królować będą podczas naszych spacerów wśród kolorowych, jesiennych liści i popijania kultowej już dyniowej latte.
    materace

    Materac zdrowotny dla osób z problemami kręgosłupa. Jaki wybrać?

    2021-09-01
    Dzięki specjalistycznemu materacowi nie tylko zadbasz o kondycję swojego kręgosłupa, ale w końcu będziesz wypoczęty i pełen siły. Sprawdź!
    Prezenty na Dzień Matki: 9 pomysłów

    Prezenty na Dzień Matki: 9 pomysłów

    2021-05-12
    To, jak wiele znaczy dla mnie mama staram się okazywać nie tylko od święta. Nie zmienia to faktu, że 26 maja jest dniem, który zawsze spędzamy wspólnie, a ja ro...