Data modyfikacji:

Aktywna po 40-stce cz. 2: Jak dbać o zdrowie?

Autor: Karolina

Przekroczenie magicznej czterdziestki otwiera nowy rozdział w życiu kobiety. To dobry czas na realizację marzeń i planów, ale także na mały bilans zdrowotny. Od tej chwili nasze ciało zacznie wypominać nam wszystkie zaniedbania. Zobacz, jak wzorowo zatroszczyć się o zdrowie po 40-stce. 

Pierwszą część artykułu z naszej serii przeczytasz TUTAJ.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Czterdziestolatki przeważnie nie skarżą się na swój stan zdrowia. Czują się świetnie i jak na kobiety dojrzałe przystało, wciąż potrafią na piątkę z plusem cieszyć się życiem. Choć problemy zdrowotne wydają się być wtedy jeszcze odległe, lepiej zawczasu dmuchać na zimne. W kalendarzu każdej czterdziestolatki powinno więc się znaleźć miejsce dla badań profilaktycznych. Od czego warto rozpocząć przegląd stanu zdrowia?

Profilaktyka w cenie

Absolutną podstawą jest kontrolna wizyta u lekarza rodzinnego raz na rok lub dwa lata. Takie odwiedziny w przychodni pomogą w porę "wyłapać" potencjalne problemy, ocenić ogólny stan zdrowia lub oszacować ryzyko schorzeń dziedzicznych. Wbrew pozorom nawet pomiar ciśnienia czy osłuchanie przez lekarza mogą zdradzić początki niektórych dolegliwości. W ramach profilaktyki zdrowotnej po czterdziestce powinno się regularnie wykonywać badania ogólnoustrojowe.

Przegląd badań obowiązkowych

1. Morfologia

To proste badanie pomaga wytropić m.in choroby układu krążenia, anemię, cukrzycę czy nowotwory. Wykonywane raz w roku stanowi podstawę ogólnej oceny stanu zdrowia.

2. Poziom cukru we krwi

Pozwala ocenić ryzyko wystąpienia cukrzycy w przyszłości, jak i zdiagnozować już zachodzące nieprawidłowości. Badanie jest szczególnie wskazane paniom, które miały w rodzinie cukrzyków, zmagają się z nadwagą lub przeszły epizod cukrzycowy w trakcie ciąży.

3. Badanie moczu

Dzięki niemu sprawdzimy, w jakiej kondycji są nasze nerki i wątroba. Badanie wykonuje się także wtedy, gdy podejrzewa się cukrzycę czy żółtaczkę.

4. Stężenie hormonów tarczycy

Tarczyca potrafi w tym wieku płatać figle. Regularnie kontrolując hormony, w porę zareagujemy na zaburzenia.

5. Poziom pierwiastków: wapń, fosfor i magnez

Zarówno niedobór, jak i nadmiar tych pierwiastków odbije się negatywnie na naszym zdrowiu. Wapń i fosfor w dużym stopniu odpowiadają za funkcjonowanie układu kostnego, a magnez reguluje pracę układu sercowo-naczyniowego.

Zrozumieć swoje ciało

Po 40. roku życia w kobiecym organizmie zachodzi szereg różnorodnych zmian, głównie hormonalnych. Zmniejsza się produkcja hormonów, co sprzyja przybieraniu na wadze. Ubytki progesteronu i estrogenu bezpośrednio przekładają się na utratę gęstości mineralnej kości. Podstępnemu rozwojowi osteoporozy sprzyja też odwapnienie kości - po 40-stce tracimy m.in. fosfor i wapń. Z każdym kolejnym rokiem rośnie też ryzyko rozwoju takich chorób, jak cukrzyca.

Czego jeszcze spodziewać się po 40-scte?

Zdrowie po 40. roku życia wykrusza się powoli, ale systematycznie. Na zachodzące w ludzkim ciele naturalne zmiany lepiej przygotować się psychicznie. Kobiety dojrzałe zapewne prędzej czy później zetkną się z pogarszającym się wzrokiem, dlatego nie warto unikać wizyt u okulisty. Coraz częściej będą dokuczać także zmęczenie czy wahania ciśnienia. Pod kontrolą powinno się mieć również układ krwionośny.

Ogromną rolę odgrywa tutaj cenna umiejętność tzw. oszczędzania się, czyli znalezienie czasu na odpoczynek, ale i codzienną dawkę ruchu. Częściej niż zwykle będzie też odczuwalny dyskomfort związany z funkcjonowaniem układu pokarmowego. Trzeba więc znaleźć skuteczną receptę na zaburzony w tym wieku metabolizm. Do tego należy dodać jeszcze problemy estetyczne jak zmarszczki, utrata elastyczności i pożądanego kolorytu skóry. Okresowo w gorszej formie mogą być włosy i paznokcie. Psychicznie przygotuj się na nadejście menopauzy. Zaakceptuj zmiany, widząc w nich również pozytywy, i pamiętaj o ogromnej roli diety i sportu na co dzień.

Grejpfrut, a leki. Czy sok z grejpfruta może zabić?

Grejpfrut, a leki. Lista leków, które mogą zaszkodzić w połączeniu z owocem

2022-12-28
Sięgasz po ukochane cytrusy i myślisz – samo zdrowie. Tymczasem okazuje się, że łącząc niektóre owoce z lekami możemy sobie poważnie zaszkodzić. Świadomość na temat bezpiecznego zestawiania żywności z przyjmowanymi farmaceutykami jest niezbędna, aby uniknąć niepożądanych konsekwencji zdrowotnych. Sprawdź, jakie reakcje zachodzą między grejpfrutem a lekami, jakie stosujesz.
materace

Materac zdrowotny dla osób z problemami kręgosłupa. Jaki wybrać?

2021-09-01
Dzięki specjalistycznemu materacowi nie tylko zadbasz o kondycję swojego kręgosłupa, ale w końcu będziesz wypoczęty i pełen siły. Sprawdź!
żeń-szeń właściwości

Żeń-szeń. Właściwości i przeciwwskazania

2019-09-09
Poprawia pamięć, łagodzi stres, a do tego może być stosowany jako naturalny lek na obniżone libido… Mowa oczywiście o żeń-szeniu, którego cenne właściwości doceniono już tysiące lat temu. W ostatniej dekadzie ta azjatycka roślina zdobyła ogromną popularność w Polsce. Sprawdź, czym jest żeń-szeń, jakie są przeciwwskazania do jego przyjmowania i jak działa.
cholesterol jak obniżyć

Cholesterol - jak obniżyć? Domowe sposoby i dieta

2019-09-03
Zdrowa dieta to podstawa leczenia wysokiego poziomu cholesterolu we krwi, ale co to tak naprawdę znaczy „zdrowa”? Chcesz wiedzieć co jeść mając wysoki cholesterol i jak obniżyć cholesterol bez leków? Przeczytaj.
dynia

Pestki z dyni - dlaczego warto je jeść? Wartości odżywcze pestek z dyni

2019-08-27
Pestki dyni są niewielkie, ale zawierają mnóstwo wartościowych właściwości odżywczych. Ich działanie może być niezwykle pomocne, dowiedz się więcej!
uśmiech

Ranking wybielających past do zębów

2019-08-26
Aby zęby prezentowały się idealnie w szerokim uśmiechu, muszą być białe. Sprawdź nasz ranking past wybielających, które pomogą ci odzyskać biel uśmiechu.