Data modyfikacji:

7 powodów, dla których nie warto pospieszać odchudzania

Autor: Paulina

Widziałaś kolejną metamorfozę, zdjęcie idealnego brzucha lub pośladków. Ty również chciałabyś osiągnąć taki efekt, a najlepiej w jak najkrótszym czasie. Pośpiech jest jednak Twoim największym wrogiem. Odpowiadamy, dlaczego nie należy pospieszać odchudzania.

Redukcja wagi nie jest ani łatwa, ani trudna. To dość złożony proces fizjologiczny, co oznacza duży nakład pracy osoby dążącej do zrzucenia zbędnych kilogramów. Wiele zależy od nas samych - to fakt - ale równie duży wpływ na przebieg chudnięcia ma nasz organizm. O ile nie chcesz pozbyć się jedynie 1-2 kg, o tyle musisz spodziewać się dłuższej drogi dzielącej cię od wymarzonej sylwetki. Czy warto pędzić za nią na złamanie karku? Odpowiedź brzmi: nie! Wyjaśniamy dlaczego.

1. Szybko stracisz zapał

Pierwsze efekty na pewno mobilizują do działania. Jednak narzucone na początku tempo nigdy się nie utrzyma. Zmiana nawyków czy nagły wzrost aktywności fizycznej wywołuje szok w naszym ciele. Stąd dość wcześnie zauważamy efekty. Organizm za jakiś czas przestanie tak gwałtownie reagować, co skutkować będzie słabszymi rezultatami. Wiele osób, które pospieszają odchudzanie, tracą wtedy motywację i zaczynają się wycofywać. A to oznacza najczęściej powrót do dawnych nawyków. Bo po co się męczyć, skoro to i tak nie działa?

*Przeczytaj więcej o efekcie jo-jo*

2. Efekt jo-jo

Utrata motywacji to jedno, ale to, co dzieje się po zakończeniu pewnego etapu - to drugie. Szybko zrzuciłaś zbędne kilogramy, jesteś zadowolona z cyferek na wadze i miarce. Teraz możesz cieszyć się życiem! W końcu - przecież jesteś już szczupła. Katorgę diety będziesz sobie rekompensować na różne sposoby. Jeżeli znów zaczniesz podjadać, wcinać niezdrowe rzeczy (bo szczupłym wolno!), to gwarantujemy ci, że tak jak chudnięcie, równie szybko przyjdzie ci tycie. I tak będzie za każdym razem - efekt błędnego koła na sznurku.

3. Wyhamujesz metabolizm

Drastyczne cięcie kaloryczne w dłuższej perspektywie oznacza obniżenie jakości przemiany materii. Nasz organizm został tak skonstruowany, żeby mógł utrzymać ciebie i cały gatunek ludzki przy życiu. Znaczne uszczuplenie rezerw energetycznych, w połączeniu z głodówkami i intensywnymi treningami, spowoduje, że zapali się czerwona lampka ostrzegawcza - nastają gorsze czasy, więc trzeba zacząć oszczędzać. Efekt: przestaniesz chudnąć, a do tego możesz zacząć przybierać na wadze. To są skutki wolniejszego metabolizmu.

4. Kiepskie samopoczucie

Szybkie chudnięcie w którymś momencie staje się zbyt trudne do udźwignięcia. Nakładają się na to dwa czynniki: fizjologiczny i psychiczny. Dlaczego błyskawicznie chudniesz? Ponieważ katujesz swoje ciało: nie jesz wystarczająco dużo, więc po jakimś czasie stajesz się zmęczona i odczuwasz ciągły głód. Dodajmy do tego treningi - motoryczna strona (mięśnie i układ kostny) zaczyna szwankować, co może skończyć się kontuzją. Słaba fizycznie Ty oznacza słabą psychicznie jednostkę. Dlaczego? To kolejny skutek uboczny i pokłosie mechanizmów wypracowanych przez nasz gatunek ewolucyjnie. Reagujesz złością lub smutkiem, stajesz się nieobecna, albo popadasz w marazm, albo przeciwnie - buchasz gniewem i złą energią.

Głód i brak snu negatywnie wpływają na produkcję i rzuty hormonów. Możesz bardzo mało jeść, a i tak przytyjesz.

5. Rozregulowujesz organizm

Spowolniona przemiana materii to jedynie czubek góry lodowej. Pamiętaj, że jakość Twojej diety i wszystkie zadania, jakimi obarczasz swoje ciało, mają bezpośredni wpływ na ogólny stan zdrowia. Byłaś przyzwyczajona do zupełnie innych warunków, a teraz, gdy szybko je modyfikujesz, nie dajesz sobie czasu na zaadaptowanie się układów do tych nowych. Jak jest tego efekt? Zaburzenia systemu hormonalnego, metabolicznego, gospodarki płynów czy krążenia. Wiele osób zbyt późno odkrywa negatywne skutki swojego postępowania. Wówczas kończy się to długotrwałym, kosztownym i męczącym leczeniem.

6. Obwisła skóra

Problem dotyczy osób, które miały więcej ciałka. Większa budowa oznacza większą powierzchnię skóry opinającej potępiany tłuszczyk. Tkanka skórna nie jest z gumy, a przynajmniej nie z takiej, która natychmiast wraca do pierwotnego stanu. Pozbywając się szybko nadmiaru tkanki tłuszczowej, pozbawiasz ją [skórę] szansy na ściągnięcie się. Koniec końców, zostajesz z obwisłym brzuchem, pupą i nietoperkami. A nie o to Ci chodziło, prawda? Powinnaś redukować masę o 0,5-1 kg tygodniowo. Owszem, oznacza to dłuższy proces chudnięcia, ale jednocześnie proces dużo zdrowszy. Warto również wspomagać się masażami z użyciem olejków lub balsamów ujędrniających. Na finiszu docenisz swoją cierpliwość.

7. Popadasz w obsesję

Od wielu lat w internecie krąży najlepiej ilustrująca to zjawisko grafika. Przedstawia ona jedną kobietę stającą na wadze. Obok niej pojawiają się kolejne odsłony etapów redukcji masy ciała.

Prawda jest taka, że przy zbyt dużym tempie zrzucania wagi bardzo łatwo zatracić racjonalny osąd. Przestajesz jasno oceniać sytuację i zbyt krytycznie podchodzisz do samej siebie i swoich celów. To wstęp do przewlekłych zachowań kompulsywnych, zaburzenia odżywiania i wyniszczenia swojego ciała i osobowości.

Grejpfrut, a leki. Czy sok z grejpfruta może zabić?

Grejpfrut, a leki. Lista leków, które mogą zaszkodzić w połączeniu z owocem

2022-12-28
Sięgasz po ukochane cytrusy i myślisz – samo zdrowie. Tymczasem okazuje się, że łącząc niektóre owoce z lekami możemy sobie poważnie zaszkodzić. Świadomość na temat bezpiecznego zestawiania żywności z przyjmowanymi farmaceutykami jest niezbędna, aby uniknąć niepożądanych konsekwencji zdrowotnych. Sprawdź, jakie reakcje zachodzą między grejpfrutem a lekami, jakie stosujesz.
materace

Materac zdrowotny dla osób z problemami kręgosłupa. Jaki wybrać?

2021-09-01
Dzięki specjalistycznemu materacowi nie tylko zadbasz o kondycję swojego kręgosłupa, ale w końcu będziesz wypoczęty i pełen siły. Sprawdź!
żeń-szeń właściwości

Żeń-szeń. Właściwości i przeciwwskazania

2019-09-09
Poprawia pamięć, łagodzi stres, a do tego może być stosowany jako naturalny lek na obniżone libido… Mowa oczywiście o żeń-szeniu, którego cenne właściwości doceniono już tysiące lat temu. W ostatniej dekadzie ta azjatycka roślina zdobyła ogromną popularność w Polsce. Sprawdź, czym jest żeń-szeń, jakie są przeciwwskazania do jego przyjmowania i jak działa.
cholesterol jak obniżyć

Cholesterol - jak obniżyć? Domowe sposoby i dieta

2019-09-03
Zdrowa dieta to podstawa leczenia wysokiego poziomu cholesterolu we krwi, ale co to tak naprawdę znaczy „zdrowa”? Chcesz wiedzieć co jeść mając wysoki cholesterol i jak obniżyć cholesterol bez leków? Przeczytaj.
dynia

Pestki z dyni - dlaczego warto je jeść? Wartości odżywcze pestek z dyni

2019-08-27
Pestki dyni są niewielkie, ale zawierają mnóstwo wartościowych właściwości odżywczych. Ich działanie może być niezwykle pomocne, dowiedz się więcej!
uśmiech

Ranking wybielających past do zębów

2019-08-26
Aby zęby prezentowały się idealnie w szerokim uśmiechu, muszą być białe. Sprawdź nasz ranking past wybielających, które pomogą ci odzyskać biel uśmiechu.