Data modyfikacji:

Najlepsze ćwiczenia z piłką lekarską na płaski brzuch

Masz ochotę na trening w oldschoolowym stylu, po którym naprawdę zobaczysz efekty? Dobrze trafiłeś. Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź najlepsze ćwiczenia z piłką lekarską.

ćwiczenia z piłką lekarską

Piłka lekarska ćwiczenia

  1. Trening z piłką lekarską – dlaczego warto?
  2. Ćwiczenia z piłką lekarską na brzuch

Trening z piłką lekarską – dlaczego warto?

Jeśli jeszcze nie wykorzystywałeś w treningu piłki lekarskiej, koniecznie musisz to nadrobić. Piłka lekarska do ćwiczeń nada twojemu treningowi nową jakość. Możesz z jej pomocą wykonywać liczne ćwiczenia, które skutecznie wzmacniają wszystkie grupy mięśniowe. Jeśli jesteś początkujący, pamiętaj, aby podczas ćwiczeń wybierać piłki lekarskie o mniejszej wadze. Następnie stopniowo zwiększaj ich wagę w miarę swoich postępów. Dzięki temu masz pewność, że ćwiczenia z piłką lekarską są nie tylko skuteczne, ale także bezpieczne dla twojego ciała.

Piłka lekarska doskonale sprawdzi się do rozbudowania mięśni kończyn dolnych, takich jak ścięgna podkolanowe i mięśnie pośladkowe. Możesz ją jednak wykorzystać także do ćwiczeń mięśni brzucha. Istnieje wiele ćwiczeń, które są przygotowane z myślą o wzmocnieniu mięśni brzucha z użyciem piłki lekarskiej.

Zapewne o tym nie wiesz, ale najlepsi sportowcy na świecie regularnie wykorzystują piłkę lekarską do ćwiczeń. Ich popularność wynika z wielofunkcyjności i dobrej zabawy, którą zapewnia. Mogą być wykorzystywane do wielu rodzajów ruchów i różnych sportów, na przykład w boksie do przewidywania uderzeń przeciwnika w brzuch. Piłka lekarska stosowana podczas rozgrzewek i treningów wyczynowych może naprawdę zwiększyć szybkość i dokładność ruchów.
Oprócz tego piłka lekarska doskonale nadaje się do budowania siły. Skurcz mięśni wywoływany mocnym wyrzuceniem piłki pomaga zgromadzić energię, która zostaje uwolniona po napięciu mięśnia. Możesz więc wykorzystywać piłkę lekarską, żeby zwiększyć siłę swoich rzutów (np. w piłce ręcznej). To jednak nie koniec. Do kolejnych zalet piłki lekarskiej zaliczamy możliwość poprawy koordynacji ruchów i równowagi. Treningi z piłką lekarską działają na cały układ mięśniowy. To rozwija koordynację mięśni, wzmacnia mięśnie brzucha i dolnej partii pleców, a także wspiera spalanie kalorii.

Ćwiczenia z piłką lekarską na brzuch

  • Przysiady z wyrzutem – 10 powtórzeń
Jedno z najlepszych ćwiczeń z piłką lekarską na brzuch i dolne partie pleców. Jak je wykonać? Stój wyprostowany, stopy powinny znajdować się na linii ramion. Następnie chwyć piłkę lekarską obiema rękami na wysokości klatki piersiowej. Napnij mięśnie brzucha i mięśnie pośladków. Przykucnij jak najwyżej, a później wstań i unieś piłkę mocnym ruchem nad głową tak, aż ramiona będą całkowicie wyprostowane. Opuść je do pozycji początkowej, a następnie zrób 10 powtórzeń. Pamiętaj, aby zachować proste plecy podczas unoszenia tułowia.
  • Skręty z wyskokiem – 5 powtórzeń na każdą stronę
Kolejne doskonałe ćwiczenie na mięśnie brzucha z wykorzystaniem piłki lekarskiej. Stań w rozkroku tak, aby stopy pokrywały się z linią ramion. Następnie chwyć piłkę lekarską w dłonie i trzymaj ją nad głową. Zrób duży krok do przodu prawą nogą, zginając obie nogi, aż tylne kolano ugnie się pod kątem 90 stopni. Podczas skrętu tułowia skieruj piłkę w stronę wiodącej nogi. Wróć do pozycji wyjściowej i wykonaj powtórzenie na drugą stronę. Jeśli chcesz uzyskać jeszcze lepsze efekty, ćwiczenia zacznij od mocnego wyskoku do góry.
  • Rolowanie piłki – 6 powtórzeń
Brzuszki z piłką lekarską nie muszą być nudne. Co powiesz na rolowanie piłki lekarskiej po podłodze? Zacznij na kolanach, trzymając obie ręce na piłce. Upewnij się, że mięśnie brzucha są odpowiednio napięte, a następni powoli przesuń piłkę do przodu. Następnie wróć do pozycji wyjściowej, pamiętając o prostym kręgosłupie.